Zemřel hudební skladatel Vangelis

23. květen 2022

Ve světě filmové hudby je už od začátku 80. let pojmem řecký skladatel Vangelis. Proslavil se hudbou ke známým a kritikou vyzdvihovaným filmům. Celý svět proto rozesmutněla zpráva, že tento obdivovaný skladatel zemřel.

Pokud jste se o něm chtěli něco dozvědět, určitě jste byli zklamáni. Jméno Vangelis sice znal celý svět, ale to bylo tak všechno, co o autorovi nádherné hudby bylo známo. S médii téměř nekomunikoval, nikdo ani nevěděl, kde vlastně bydlí. O Vangelisově soukromém životě toho bylo známo jen velmi málo, prakticky nevystupoval na veřejnosti a rozhovory pro média poskytoval jen velmi vzácně.

Jeho hudba však jakoby zdálky o sobě stále dává vědět, aniž by jí kdokoli musel více pomáhat. Není to hudba samoúčelná. Je vytvořena tak, aby s ní každý mohl ve svém nitru naložit podle svého. Například Vangelisova hudba z filmu 1492 - Dobytí ráje svého času bourala hitparády po celém světě. Jde z ní mráz po zádech ještě dnes, takovou má sílu.

Evangelos Odysseas Papathanassiou, jak znělo Vangelisovo občanské jméno, se hudbou k snímku 1492: Dobytí ráje proslavil po celém světě a potvrdil pozici vyhledávaného filmového skladatele, úspěch titulní skladby z tohoto filmu už ale nikdy nepřekonal. U nás tuto skladbu s textem od Zdeňka Borovce nazpíval Daniel Hůlka pod názvem Ráj. A jen připomeňme, že načasování premiéry tohoto filmu na rok 1992 nebylo náhodné – jak už vyplývá i z názvu filmu, měl premiéru 500 let po Kolumbově objevu Ameriky.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová