Zemřel plzeňský rodák Miroslav Zikmund

2. prosinec 2021 14:00, aktualizováno

Ve věku 102 let zemřel ve středu 1. prosince 2021 plzeňský rodák, slavný cestovatel Miroslav Zikmund. Se svým přítelem Jiřím Hanzelkou byli cestovatelskými legendami.

Plzeň k uctění památky Miroslava Zikmunda zřídila v mázhauzu radnice na náměstí Republiky kondolenční místo, kam mohou občané přicházet zapisovat své vzpomínky na cestovatele či vzkazy jeho rodině. Na radnici vlaje černý prapor. Primátor Plzně Martin Baxa zašle rodině Miroslava Zikmunda osobní kondolenci.

„S obrovským smutkem jsme v Plzni přijali zprávu o úmrtí našeho významného rodáka Miroslava Zikmunda,“ reagoval primátor města Martin Baxa. „Miroslav Zikmund byl odvážný nejen na svých cestách, ale i v životě. Cestovatelské duo Zikmund a Hanzelka přineslo generacím Plzeňanů i Čechoslováků neuvěřitelné zážitky. Jejich cesty umožnily občanům pohled do světa, do kterého se sami podívat nemohli. Miroslav Zikmund byl také člověkem, který se stal obětí komunistického režimu. Jeho statečné postoje v roce 1968 vedly k tomu, že komunisté mu zakázali na 20 let přinášet lidem radost a poznání,“ zavzpomínal na Miroslava Zikmunda Martin Baxa, který ho v roli primátora přivítal v Plzni v lednu 2014.

Čtěte také

Tehdy slavný cestovatel navštívil své rodné město u příležitosti uvedení hry Palubní deník Hanzelky a Zikmunda. „Jsem rodilý Plzeňan, ale volbou Moravan. Šedesát let žiji ve Zlíně, ale do Plzně jezdím rád,“ prohlásil tehdy Miroslav Zikmund.

Dne 14. února 2019 oslavil Miroslav Zikmund sté narozeniny. Přálo mu i jeho rodné město. V den výročí vyvěsila Plzeň svoji vlajku, což se děje jen při výjimečných příležitostech. V roce 2019 zasvětila Plzeň také svůj tradiční městský ples právě Zikmundovi. Nesl název Po stopách legendy – 100 let Miroslava Zikmunda. Město se stalo rovněž partnerem projektu Zikmund100, tedy cestování dvou mladých mužů z Plzeňska, kteří se u příležitosti stého výročí narození Miroslava Zikmunda vydali po stopách legendární dvojice. V roce 2019 mu Plzeň zároveň věnovala dvě výstavy.

Primátor Martin Baxa osobně Miroslava Zikmunda navštívil v srpnu 2019 v jeho bydlišti ve Zlíně. „Setkání s Miroslavem Zikmundem pro mě bylo naprosto nezapomenutelné. Pan Zikmund měl neuvěřitelnou paměť, brilantní myšlení, obdivuhodnou preciznost a také byl velmi vlídný, příjemný a vtipný. Pozdravoval všechny Plzeňany. Nikdy na toto setkání nezapomenu. Čest jeho památce,“ uvedl Martin Baxa.

V Plzni je od roku 2014 jako trvalá připomínka legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda expozice v zoologické zahradě v prvním patře části Světa v podzemí. Dominantou výstavy je sto velkoformátových černobílých snímků z asijského putování, které doplňují věci cestovatelů, jako je spacák, lyže, boty, fotoaparáty.

Miroslav Zikmund má svoji pamětní desku na rodném domě v Úslavské ulici na Slovanech.

autor: iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Související