Život je jako trubka. Když do ní nefoukáš, nic z ní nevyjde

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Louis Armstrong

Životopis Louise Armstronga zní jako jazzová pohádka. Jako nemanželské dítě se v polepšovně naučil hrát na trubku a po propuštění se záhy dostal mezi elitu neworleanských trumpetistů. Je považován za jednoho z nejvýznamnějších jazzových umělců 20. století a právem získal přezdívku Jazzový král.

Poslechneme si Louise Armstronga, přezdívaného Satchmo - v překladu "Velká huba", virtuózního hráče na trubku a kornet, zpěváka, vedoucího orchestru a showmana. Je nejznámějším představitelem tzv. černošského neworleanského jazzu.

V mládí se dostal do polepšovny a tam se mu poprvé poštěstilo dostat se k hudbě. Tady se naučil hrát na kornet, účinkoval i v ústavní chlapecké kapele. Muž, kterému sudičky přály vrchovatě, neboť jeho život byl jeden velký gradující úspěch, patří k legendám světové hudby. Jeho styl se po celou jeho kariéru nijak výrazně neměnil. Po druhé světové válce byl Louis Armstrong ve všech světadílech ztělesněným symbolem jazzu. Se svojí malou kapelou zvanou All Stars objel celý svět. Byl výborným bavičem.

V rodném městě New Orleans mu postavili pomník, ale samo město je mu tím pomníkem největším. Říkával: život je jako trubka. Když do ní nefoukáš, nic z ní nevyjde. Právem získal čestnou přezdívku Král jazzu.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio