Zlatnice v Hanau

Umělecké předměty

Každé tři roky pořádá Německý dům zlatníků v Hanau Evropské trienále stříbra. Poslední dvě výstavy měli také možnost vidět návštěvníci v Praze. Ta letošní měla v Hanau vernisáž v srpnu a v průběhu příštího roku bude k vidění ještě v dalších čtyřech evropských zemích.

Podmínkou pro účast v této prestižní soutěži je použití stříbra jako základního výrobního materiálu. Soutěž není nijak tematicky omezena, a tak se na ní pravidelně schází různorodá kolekce konvic, příborů, váz, svícnů a dalších stříbrných artefaktů, většinou užitého umění. Podstatný je jejich kvalitní výtvarný návrh a dobré řemeslné zpracování.

Poprvé v historii se letos na trienále objevily stříbrnické práce vyrobené v Čechách. Jejich autorem je plzeňská šperkařka Lada Vosejpková. Z jejích zaslaných návrhů vybrala odborná porota stříbrnou slánku s pepřenkou.

Pokud nebudete mít možnost navštívit některou z výstav 13. Evropského trienále stříbra - v Sheffieldu, Göttingenu, Antverpách, Budapešti nebo Koldingu, pak si šperkařské práce Lady Vosejpkové můžete prohlédnout v jejím ateliéru v Plzni.