Zločiny staré Plzně a okolí

Čarodějnice z Přešticka byly vězněny na Roupově i v merklínské tvrzi

Podle dochovaných archivních pramenů žila údajně na Přešticku v minulosti celá řada čarodějů a čarodějnic. Čarodějnictví bylo tehdy závažným prohřeškem a trestným činem.

„Asi to nebylo jen na Přešticku, nýbrž po celé zemi. Tato oblast měla ale to štěstí, že pramenů a dokladů o tom je odtud trochu více. Navíc si jednoho místního případu všiml protestantský kněz Jan Štelcar Želetavský ze Želetavy, který v roce 1588 vydal spis s názvem Kniha duchovní o velikých skutcích Pána Boha. Jednalo se v podstatě o učebnici jak rozpoznat čarodějnice a jak s nimi zacházet,“ řekl na úvod památkář Městského úřadu Přeštice Jiří Sankot.

Například hrad Roupov měl svou hladomornu, kde byly vězněny kupříkladu i ženy podezřelé z čarodějnictví v okolí. Zdejšímu vězení se tak nevyhnula ani vyhlášená hadačka z nedaleké vsi Otěšice, za kterou si chodily pro rady a byliny ženy až z Rokycan. Na tehdejší nedaleké tvrzi v Merklíně nebylo tak rozlehlé vězení, jako na Roupově, a tak se tady věznilo ve sklepě. A právě údajné čarodějnice z merklínského panství se týká i tento příběh zhruba z poloviny 16. století:

„Mělo se jednat o nějakou hadačku či kouzelnici, která se často stýkala s ďáblem. Ďábel v té době mohl mít dle lidových pověr podobu kozla, anebo třeba pohledného myslivce. Čarodějnice měly údajně nosit ďáblům na křižovatky mléko nebo jiné potraviny, měly přes cesty rozvěšovat hrnečky nebo nitě, aby ďáblu naznačily, kde se spolu setkají. Odměnou jim potom bylo to, že je naučil nějaké kousky a našeptával jim, co mají dělat. Ony pak využívaly kouzel, které je čert naučil, třeba k uhranutí dobytka, lidí, kteří jim nebyli sympatičtí, anebo naopak k tomu, aby někomu pomohly.

I z tohoto byla nařčena merklínská hadačka. Jelikož se k čarodějnictví stále nechtěla přiznat, vymysleli si na ni vrchnostenští úředníci lest. Nabídli jí, že když jim ukáže, jakým způsobem s pomocí ďábla čaruje, propustí ji na svobodu,“ popisoval Jiří Sankot.

Co se dále dělo s merklínskou čarodějnicí? Dozvíte se v reportáži.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.