Zpěvák, tanečník a lidový vypravěč Antonín Kuželka z Postřekova oslavil osmdesátiny

7. duben 2022

3. dubna se dožil osmdesáti let Antonín Kuželka z Postřekova. Zpěvák, tanečník, lidový vypravěč a někdejší umělecký vedoucí Národopisného souboru Postřekov.

Antonín Kuželka se narodil 3. dubna roku 1942 jako nejmladší ze tří dětí. V dětství se učil u svého strýčka Josefa na housle. O své houslové průpravě ale tvrdí, že smyčec namísto aby hladil struny houslí, spíše vyplácel přes jeho prsty a učitele tak prý připravil nejmíň o pět let života. Hudebním nadáním ale přece jen oplýval. Jeho nenapodobitelný hlas, kterým bravurně ovládá i náročnou techniku tzv. „jukání“, musí každý skutečně jen obdivovat.

Antonín Kuželka po absolvování stavební průmyslovky začínal u pozemních staveb v Domažlicích. Potom nějaký čas stavěl bytovky na Tachovsku a nakonec skončil v domažlické Teplotechně, kde setrval až do důchodu“. V životě „stryjčka Kubijáčka“, jak se mu říká po chalupě, ale sehrál obrovskou roli Národopisný soubor z Postřekova. Začínal v něm tančit coby dvanáctiletý a v roce 1969 se stal jeho uměleckým vedoucím. Rád vzpomíná na dobrou partu, kterou v souboru měl a se kterou mnohé prožil. K důchodu si přibral ještě domažlický pěvecký sbor Čerchovan, v kterém také prožil příjemné chvíle s hudbou i partou dobrých lidí.

Čtěte také

Antonín Kuželka vychoval se svou manželkou Annou tři děti. Všem vštěpovat lásku k chodské lidové písni, ale i ke sportu, což je také jeho zamilovaný koníček. Cvičil a později předcvičoval v místním Sokole, rekreačně hrál volejbal a častokrát vyzkoušel i sport svého jména, tedy kuželky. Nejmladší syn, také Antonín, jde v otcových šlépějích nejen coby tanečník v Národopisném souboru Postřekov, ale i jako sólový zpěvák.

Antonín Kuželka se celý život držel chodské moudrosti: „Ten hdo zpívá, dělá ha tancuje, život dlúhyj tůze si štymuje!“ Jistě i díky tomu se dožil úctyhodné osmdesátky.

autor: Josef Kuneš | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...