Půda v Česku není v dobrém stavu, ubývá v ní organická hmota, varuje biolog. Co děláme špatně?

27. srpen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Jak se starat o českou krajinu a o půdu, aby byla radost na ní v budoucnu hospodařit? (ilustrační snímek) | Foto: Shutterstock

Poslechněte si rozhovor s Miloslavem Šimkem z Ústavu půdní biologie a biochemie Akademie věd

Jak se starat o českou krajinu a o půdu, aby byla radost na ní v budoucnu hospodařit? Podle Miloslava Šimka z Ústavu půdní biologie a biochemie Akademie věd to zatím příliš neděláme. „Není to jen věc zemědělců, ale celé společnosti,“ tvrdí v rozhovoru pro Experiment speciál z agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích.

Poslechněte si Magazín Experiment z agrosalonu Země živitelka

Jednoduchá a zároveň složitá otázka na začátek. Jak je na tom podle vás česká půda v roce 2024?

Otázka je jednoduchá, odpověď není úplně tak jednoduchá. Musím říct, že podle mého názoru naše zemědělské půdy nejsou v dobrém stavu, respektive většina jich v dobrém stavu není. Na druhou stranu je opravdu potřeba si vážit těch sedláků a hospodářů, kteří o půdu pečují. Jenomže bohužel většina půdy v dobrém stavu není.

Čtěte také

Spolu s kolegy jste vydal knihu Živá půda. Co se v ní dočteme?

Kniha má téměř 800 stran a dočtete se v ní skoro všechno podstatné, co o půdě dneska známe – Zejména o půdních obyvatelích, o mikroorganismech a půdních živočiších, kteří v půdě žijí.

V Experimentu speciál dnes řešíme zemědělství a moderní technologie. Jak můžou právě moderní technologie pomoci půdě?

Zmínil bych například šlechtění nových plodin, odolných vůči suchu, chorobám a škůdcům; nebo moderní stroje, které už jsou dneska k dispozici na zpracování půdy a na jiné operace. Autonomní stroje, ty mohou zemědělství opravdu velmi pomoci.

Pokud půda není v dobrém stavu, tak ani moderní technologie nemohou pomoci.
Miloslav Šimek

Ale, je tu jedno velké „ale“, a to bych opravdu zdůraznil: ani klasické, ani moderní technologie nepomohou, pokud půda není v dobrém stavu. Pokud je zničená, poškozená – a to bohužel většina našich půd je –, tak ani tyto moderní technologie nemohou pomoci.

suchá hlína, půda, zahradník, zemědělec, sucho

Dokážeme tím, že se budeme lépe starat o krajinu, zamezit větším dopadům klimatické změny?

Samozřejmě že lepší starost o půdu, o vodu, o krajinu pomůže. Jenomže právě ta starost nějak často není moc vidět. Nestaráme se o půdu. Podle mého názoru to není jenom věc zemědělců, je to věc celé společnosti, protože přece všichni potřebujeme dobrou, kvalitní čistou vodu, potraviny. A měl by to být zájem celé společnosti.

Kdyby se o půdu, o vodu, o krajinu dobře pečovalo, tak se nepochybně podaří i snížit emise skleníkových plynů. To je možná to, kam jste mířil. Globální změny a klimatické změny, to je ovšem velmi komplikovaná otázka. Teď nejsem s to vám takhle třemi větami odpovědět.

Pomoc je jednoduchá: více hnojit organickými hnojivy. A to může každý zahrádkář, každý zemědělec – vyrábět si svůj kompost.
Miloslav Šimek

Co můžu já, jako člověk, který není zemědělec, pro půdu udělat?

Každý může něco dělat. Připomenu to hlavní. Říkal jsem, že půdy jsou poškozené. Máme v nich málo organické hmoty. Také kvalita organické hmoty klesá. Čili pomoc je jednoduchá: více hnojit organickými hnojivy, a to může každý zahrádkář, každý zemědělec – vyrábět si svůj kompost. To, že to zemědělci nedělají, to je druhá věc.

Jak se vyvíjejí moderní hormonální biostimulátory? A v čem může být při péči o krajinu užitečné infračervené záření? Poslechněte si celý Magazín Experiment z výstavy Země živitelka.

Poslechněte si Magazín Experiment z agrosalonu Země živitelka

autoři: Ondřej Vaňura , Martin Pařízek , and | zdroj: Český rozhlas

Související