Zemřela socioložka Jiřina Šiklová. Zapomínáme a z historie jsme se nepoučili, podotkla na Dvojce

23. květen 2021

Zemřela socioložka a signatářka Charty 77 Jiřina Šiklová. Bylo jí 85 let. Poslechněte si rozhovor v pořadu Jak to vidí. Na Jiřinu Šiklovou zavzpomínáme i v neděli po 17. hodině, na Dvojce uslyšíte poslední rozhovor z dubna 2021, kdy si se socioložkou v pořadu Stříbrný vítr povídala Jitka Novotná. 

Jiřina Šiklová se narodila v Praze. Později tu také vystudovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Právě tady pomáhala založit katedru sociologie. Od druhé poloviny 50. let se angažovala také v politice. Patřila k reformnímu křídlu komunistické strany.

Komunistickou stranu opustila v roce 1969. Během normalizace pracovala dlouho na geriatrickém oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze. Díky statečnosti kolegů mohla psát i knihy.

Z historie jsme se nepoučili

Čtěte také

V pořadu Jak to vidí připomněla, že Evropa tak nevinná, jak se staví. „Má za sebou několik mezinárodních zločinů na jiných etnikách,“ připomněla Jiřina Šiklová v rozhovoru na Dvojce. A poučení z historie taky nepřišlo. „Občanům není jasné, kdy se takový diktátor dostává do popředí.“

Dřív to byla záležitost králů, císařů nebo lidí, kteří se chopili moci, ale pro běžné lidi se nic neměnilo. „Lidé se mohou rozhodovat,“ vysvětlovala Šiklová. „Ale zase zapomínají, že názory, které se jim líbí a vypadají revolučně, nemusejí odpovídat tomu, co z toho jednou bude.“

Možnost sdělit názor

Lidé podle socioložky často zapomínají na důsledky a uvedla příklad: „Ráda bych chtěla mít za chalupou můstek přes potok, ale musím si uvědomit, že když tam bude, tak se do lesa pohrne více lidí a na mě nezbydou žádné houby.“

Vyjádřila se i k demokracii: „Pro mě to znamená možnost sdělování názoru. Člověk se nemusí říct, že je pro nebo proti tomu, nemusí se bát udělat kritiku. I demokracie má ale svoje limity.“ 

autoři: Jiřina Šiklová , zis , jra
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.