80 let plzeňských trolejbusů

Vidět kozy či vajgl, přejet angličana nebo viset na mrtvole. To vše je možné v plzeňském trolejbusu

Trolejbusový slang může nezainteresovanému člověku připadat tak trochu jako z jiného světa. A co teprve ten plzeňský!

„Trolejbusy jsou tady s námi v Plzni už 80 let, a jak jsme se bavili s pamětníky, řidiči a lidmi z údržby, postupně se nám plnil seznam různých výrazů, které jsme od nich slyšeli. Nakonec jsme sestavili seznam 160 výrazů, které můžeme označit jako plzeňskou trolejbusovou hantýrku,“ řekl v úvodu pracovník Plzeňských městských dopravních podniků a zároveň spoluautor knihy 80 let Plzeň trolejbusová, kde tento seznam zájemci najdou, Jiří Kohout.

„Rozumí jim v podstatě pouze ti, kteří v tomto oboru pracují. Když jsme se ptali například kolegů v Jihlavě nebo Brně, říkali, že u nich se řada pojmů řekne jinak, nebo že jim prostě nerozumí,“ dodal Kohout.

V údržbě trolejového vedení se ujala spousta výrazů, jako například brikenšuc (mostová ochrana), eroplánek (vahadlo, pružný závěs troleje na rovné troleji), hokejka (odtah, trolejová armatura k jednostrannému přichycení závěsu na nosné lano v oblouku), klema (svorka na trolej), kudlačka (spojka na trolej), slimák (plastová PE očnice na lano), šavle (výjezdy a nájezdy do tahových křížení), špondrát (převěs, příčné nosné lano), špánšroub (napínací šroub), nebo třeba vajgl (kus troleje ve výhybce).

„Pro trolejbus jsou typické zejména sběrače. V Plzni se jim říká bidla, klacky nebo tykadla. Na jejich konci jsou pak botky nebo hlavice, dříve se také říkalo, že jsou tam kopyta. Dále se třeba provazy na starých trolejbusech namotávaly na takzvané kozy, nebo se taky ještě říkalo přístrojové skříni v přední části vozu kredenc,“ jmenoval některé zajímavé výrazy spoluautor knihy.

Věděli byste, co je to takzvaný „Kočabus“, co znamená pokyn „hoď ten stykačák ke klandru“, co asi značí věta „trejsina na šejdru přejela angličana“, nebo co v trolejbusovém slangu znamená slovní spojení „viset na mrtvole“, případně „viset na kříži“? Pusťte si audio a vše se dovíte!

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: ČRo Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.