BáSnění Miroslava Olšovského

3. listopad 2023

Básník, prozaik, rusista a komparatista čte a komentuje texty svých oblíbených autorů – Chan Šana, Giuseppe Ungarettiho, Osipa Mandelštama a Konstantina Kavafise. 

Připravila: Dominik Mačas
Natočeno: 2022

Miroslav Olšovský (1970), vystudoval rusistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a v roce 2018 ukončil tamtéž doktorské studium oboru filozofie. Pracuje ve Slovanském ústavu AV ČR.

Vydal básnické sbírky Záznamy prázdnot (2006), Průvodce krajinou (2011), Knihu záznamů a prázdnot (2018), Tahiti v hlavě (2019), prózu Líčení (2012) a esej Anarchie a evidence (2020), která pojednává o psaní a aspektech vidění v tvorbě Witolda Gombrowicze, Vladimira Nabokova a dalších spisovatelů.

Podílel se na vydání a překladu antologie literární a filozofické tvorby „činarů“ Ten, který vyšel z domu… (2003) a edičně zpracoval výbor z básní a próz ruského undergroundového básníka Igora Cholina Nikdo z vás nezná Cholina (2012).

ÚDAJE O VYDÁNÍ

Chan Šan: Jas (z výboru Nad nefritovou tůní jasný svit, Odeon 1987, překlad Marta Ryšavá a Josef Hiršal)

Giuseppe Ungaretti: Vigilie (z výboru Život člověka, Odeon 1988, překlad Jiří Pelán)

Osip Mandelštam: bez názvu Jaká je tohle ulice…(z výboru Topůrko pro kata, Index 1977, překlad Jiří Kovtun)

Konstantinos Kavafis: Jitro na mořském břehu (z výboru Nebezpečné touhy, Mladá fronta 1997, překlad Růžena Dostálová a Jiří Pelán)

Miroslav Olšovský: bez názvu Chlad prostoupil těly… (ze sbírky Záznamy prázdnot, Dauphin 2006)

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.