Chráněné bydlení v Sokolově není jen o střeše nad hlavou, ale i o místě v našich srdcích

27. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ředitelka Chráněného bydlení Sokolov Marcela Radová (vpravo) a sociální pracovnice Irena Černá | Foto: Hana Zubková, Český rozhlas

Poslechněte si rozhovor s ředitelkou Chráněného bydlení Sokolov Marcelou Radovou a sociální pracovnicí Irenou Černou. Moderuje Petr Čimpera

V létě 1991 si v Sokolově parta nadšenců zaregistrovala první neziskovou humanitární organizaci s nadačním posláním Nadace Bratrství a služba. To dalo základ Chráněnému bydlení v Sokolově. Tahounem a aktivní členkou byla paní Milada Bučková, která pak s dalšími lidmi v organizaci setrvala dlouhá léta.

Na Sokolovsku bylo zapotřebí vybudovat domov, ve kterém by mohly důstojně žít handicapované děti. Díky pochopení mnoha lidí a institucí se podařilo podpořit vznik domova Sokolík, který provozoval tehdejší okresní národní výbor.

9. září 1999 se slavnostně otevřela budova, kde má Chráněné bydlení Sokolov své sídlo a několik bytů pro klienty s vyšší mírou podpory. Další byty má organizace od roku 2023 v běžné zástavbě města Sokolova. Snaží se tak lidi s handicapem integrovat do společnosti.

Jaké služby nabízí a komu?

Ve všech bytech poskytuje sociální službu Chráněné bydlení Sokolov dospělým lidem s mentálním znevýhodněním. K tomuto handicapu mohou mít přidružené další diagnózy, jako jsou poruchy autistického spektra, duševní nebo smyslové poruchy. Nově od ledna letošního roku nabízí i sociální službu podpora samostatného bydlení.

Podpora samostatného bydlení reflektuje potřebu péče doma, ve vlastním bytě; kdežto chráněné bydlení je péče poskytovaná v bytech organizace. Aby se klient dostal do služby chráněné bydlení, tak nestačí, aby měl pouze potřebu „bydlet“.

S klienty se vydávají také na výlety

S každým klientem plánují činnosti, které se budou v jeho domácnosti nebo mimo ni odehrávat. Plánuje se nakupování, vaření, praní prádla nebo převlékání postele. A aby to nebylo jen o každodenních rutinních činnostech, občas s klienty někam vyrazí.

V nejbližší době je čeká ples Harmonie v Karlových Varech, loni zavítali do psího útulku na Vránově. S klienty dělají i takzvané rozvojové aktivity, tedy učí je orientaci v novém prostředí, nakupovat nebo si vyřídit jednoduché záležitosti třeba na poště.

Malý tým, ale s velkým srdcem

Maximální kapacita v podpoře samostatného bydlení je stanovena na 3 klienty za den, u chráněného bydlení je kapacita 21 lůžek. Tato čísla vycházejí z vyjednávání s Karlovarským krajem, kolik sociálních služeb na svém území podpoří, zejména finančně.

O klienty se starají 4 asistentky (od dubna jich bude 5), k nim patří jeden sociální pracovník. Samozřejmostí jsou i další provozní zaměstnanci.

Do budoucna by rádi postupně upravili domácnosti svých klientů, což je ale pochopitelně závislé od množství financí, které se organizaci podaří získat.