Mykolog Pavel Moran: Když kvete podběl, začínají růst i první dobré jedlé jarní houby

19. březen 2024 15:00

Jestli se chystáte na procházku do lesa, možná si s sebou vemte košík - tedy pokud patříte mezi milovníky hub. Ty jarní druhy už totiž rostou. Díky teplu a vlhku dříve než v jiných letech.

Říká se, že když na jaře kvete podběl, můžete už v lesích najít první jarní druhy hub. Jsou to třeba tmavobělka žlutavá nebo kačenka česká. Redaktorka Věra Hájková se do lesů na pomezí Vysočiny a středních Čech vypravila s mykologem Pavlem Moranem. Ten potvrzuje pořekadlo o podbělu. „Určitě, protože podběl kvete přesně v době, kdy začínají růst smrže a kačenky české, tedy první dobré jedlé jarní houby.“

Jen chvíli po vstupu do lesa našli houbaři první jedlou houbu. „Je to penízovka smrková a značně narostlá. Tenhle druh roste ze šišek zanořených v zemi,“ vysvětluje mykolog.

Jarní houby - tmavobělka žlutavá

Jako další objevili tmavobělku žlutavou, podle Morana velmi dobrou houbu. „To je největší jarní jedlá houba, kterou můžete najít. Moc lidí ji nezná a nesbírá, ale já ano. Vidíte, že má hnědý klobouk, nožička je taková hnědožlutá, v mládí bílá a jakoby ojíněná. Tmavobělka se dá se použít třeba do omáček, zkoušel jsem z ní udělat i řízky a taky byly dobré. Je to výborná a vydatná jedlá houba.“

Kde hledat kačenky české

Houbaři se ještě přesunuli do jiné, vzdálenější lokality. Mezi směsí třešní a trnek chtěl totiž Pavel Moran najit jedny z nejoblíbenějších a nejznámějších jarních hub, kačenky české. A objevil je. „Tady je velice malá plodnička. Je mladá, teprve tu začínají růst, takže na sbírání to ještě není. Támhle je ale jedna hezčí.“

Jarní houbaři tak už mají naději, že kačenky najdou, tedy pokud vědí, v jakém prostředí tyto houby rostou. Najít je totiž není jednoduché, zvláště speciálně na rozhraní Vysočiny a Středočeského kraje. „Tahle houba má totiž radši zásaditější podloží a tady je většinou kyselo. Takže třeba tuto lokalitu jsem hledal zhruba deset let, než jsem ji našel,“ říká mykolog.

Přesné místo, kde kačenky nachází, Pavel Moran sice neprozradí, ale jarním houbařům několik rad dává. „Kdo by chtěl najít ucho Jidášovo, tak ať jde hledat staré bezová keře. Kdo zase touží najít hlívu, tak ta je nejlepší ze starých bukových kmenů.“

Jarní houby - hnojník
autoři: Věra Hájková , JMys
Spustit audio