Připravte si přání, padají hvězdy! Větší šance, že uvidíte Perseidy, bude od východu, radí hvězdář

Meteorický roj Perseidy je každoroční nebeskou událostí. Největší pravděpodobnost, že uvidíte padající hvězdu, připadá zhruba na polovinu srpna.

Letošní maximum je podle hvězdářů právě v těchto dnech – respektive nocích. Pozorování nahrává i teplé letní počasí a jasná obloha. Na pár tipů jsme se zeptali Karla Trutnovského z hvězdárny a planetária Oldřicha Kotka ve Ždánicích na Kyjovsku.

Kolik padajících hvězd může bedlivý pozorovatel za jeden večer zahlédnout?

Udává se až sto meteorů za hodinu, jenže očima neuvidíte celou oblohu, ale jen část. Když uvidíte jednu perseidu za 3-5 minut, tak to bude akorát. Rozhodující je, abyste si našli místo, kde je tmavá obloha co nejméně rušená pouličním osvětlením.

Čtěte také

U meteorických rojů platí, že čím později se v noci díváte, tím máte větší šanci. Zeměkoule se natočí do směru letu a tím pádem bývá nad ránem vidět více meteorů, večer vás spíš musí nějaký dohnat.

Co vlastně perseidy jsou?

Perseidy jsou kometární meteorický roj, který vznikl z komety 109P/Swift-Tuttle. Její oběžná doba je asi 133 let a naposledy letěla v 90. letech. Jak se pomalu rozpadá, tak na své elipse zanechává takovou řeku částic.

V jakém čase a jaké části oblohy jsou perseidy nejlépe vidět a je potřeba se na pozorování nějak vybavit?

Dívat se očima na tmavou oblohu, to je nejlepší výbava. Meteory zdánlivě vyletují od souhvězdí Persea, které je na východě a postupně bude stoupat nad obzor, takže je větší šance, že jich uvidíte víc. Dívejte se po celé obloze, ale hlavně směrem na východ nebo severovýchod.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.