Výstava Už jde… Vratislav Nechleba, představuje mistra ve všech jeho podobách

Největší audioportál na českém internetu

Kurátoři výstavy prací Vratislava Nechleby v karlovarské Galerii umění Vanda Skálová a Milan Kreuzzieger | Foto: Josef Šorfa, Český rozhlas

Na výstavu Vratislava Nechleby v Galerii umění Karlovy Vary se vydal Josef Šorfa

Malíř Vratislav Nechleba je oprávněně považován za vynikajícího portrétistu. Výstava s názvem Už jde... představuje umělce v širším kontextu jeho tvorby.

V karlovarské Galerii umění tak návštěvníci uvidí jak mistrné portréty československých prezidentů a osobností veřejného života, jako byl například bývalý předseda vlády Karel Kramář, tak i velmi civilní obrazy společenského dění v kavárnách nebo portréty lehkých žen. Jednou z postav je expresivní Rozverná kokota z roku 1905.

Kurátoři výstavy Vanda Skálová a Milan Kreuzzieger svým výběrem připomínají, že ve svém mladším období Nechleba hodně experimentoval. „V pozdějším věku se výrazně přiklonil k tomu konzervativnějšímu stylu malby, kterou dneska neváháme označit za akademickou,“ poznamenala Vanda Skálová.

Autor žijící v letech 1885 až 1965 působil čtyřicet let na Akademii výtvarných umění v Praze, a to nejen jako profesor, ale i jako rektor. „My chceme ukázat, že byl i částečně moderní, přinejmenším v tom prvním období. A s tím jsou spojena i ta témata, která se týkají moderní společnosti – kavárny, chudoba, prostitutky a podobně,“ dodal Milan Kreuzzieger.

Název výstavy má humorný základ

Návštěvníci výstavy si mohou připomenout, že realista Nechleba se stal předobrazem postavy malíře Nejezchleba, kterou ve filmu Smrt krásných srnců režiséra Karla Kachyni ztvárnil herec Lubor Tokoš. Zajímavostí je také název výstavy Už jde..., který evokuje, že malíři, stojící mimo okruh progresivních souputníků usilujících o moderní výrazy, se konečně dostává bližší pozornosti.

A nabízí se ještě jedno vysvětlení, které souvisí s jeho pedagogickou činností na Akademii výtvarných umění. „Nechlebovi studenti popisovali až anekdotické historky, jak profesor přichází jednou týdně do ateliéru a nikdy si sám neotevře. Studenti na něj čekali, aby mu otevřeli. Theodor Pištěk vzpomínal, jak chlapci čekali, až bude profesor přicházet a volali: Už jde, aby otevřeli. Patřilo to podle něj ke standardu Nechlebovy existence. Kdyby neotevřeli, prý by nevstoupil,“ popsala kurátorka.

Nechlebova díla byla obdivována pro dokonalou malířskou techniku, bravurní kresbu, suverénní malířský přednes i smysl pro charakteristický detail. Rozsáhlé dílo suverénního malíře mohou návštěvníci karlovarské Galerie umění obdivovat až do 11. května. Více informací je k dispozici na webových stránkách galerie.

autoři: Josef Šorfa , max