30. výročí slaví ZŠ a MŠ pro zrakově postižené a vady řeči v Plzni. Zajděte na výstavu

20. září 2021 09:20, aktualizováno

Ve hale Českého rozhlasu Plzeň je právě instalována výstava, která popisuje historii Základní a Mateřské školy pro zrakově postižené a vady řeči v Lazaretní ulici, která letos slaví 30 let. Stovky žáků díky této škole získaly skvělou přípravu pro profesní i běžný život.

Základní a Mateřská škola pro zrakově postižené a vady řeči se 1. ledna roku 1991 osamostatnila a byla oficiálně zapsána do školského rejstříku. Od té doby uplynulo 30 let. „Myslím si, že to je na školu pěkný věk. Za tu dobu jsme udělali tolik věcí, kterými se potřebujeme pochlubit,“ sdělila ředitelka školy Iva Šmrhová.

Výstava mapuje 30 let výuky zrakově postižených dětí

K oslavě výročí vznikla výstava mapující historii školy od vzniku až po současnost. Aktuálně je umístěna ve vstupní hale Českého rozhlasu Plzeň. Na vernisáži zahrál na klavír bývalý žák školy Vilém Včala. „Bylo to obohacující. Škola mi dala výborné základy k tomu, abych mohl studovat na gymnáziu a pokračovat možná i na vysokou školu,“ uvedl. Výstava v budově Českého rozhlasu Plzeň potrvá do 28. září.

Na speciální pobyty pro studenty ze základní školy v Lazaretní přispívá i Nadační fond Českého rozhlasu prostřednictvím Světlušky. „Žáci s těžkou zrakovou vadou jezdí na pobyty proto, aby se osamostatnili, aby se naučili lepší prostorové orientaci, která jim pomůže v tom, aby byli ve svém životě samostatní,“ uvedla ředitelka Nadačního fondu Gabriela Drastichová.

autor: Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio