Český rozhlas Plzeň je na digitálním rádiu DAB+. Přečtěte si návod, jak ho naladit
Digitální rádio DAB+ nabízí více stanic, kvalitnější zvuk a doprovodné grafické informace. A na přijímačích můžete přitom ladit i stávající vysílání v pásmu FM.
Vysílání DAB+ probíhá v bývalém III. TV pásmu. V systému DAB+ se ovšem zpravidla neudává kmitočet vysílače, jak jsme zvyklí u klasického vysílání, ale tzv. kanál – např. kanál 12C nebo 12D. Stejně tak i přijímače zpravidla při ladění neindikují kmitočet, ale kanál. Je to podobné, jako když ladíte programy v televizi.
Zajímavá je určitě odlišnost při příjmu méně kvalitního signálu. Zatímco u toho analogového slabý signál poznáme podle praskání nebo šumění, tak v systému DAB+ vysílání hraje bez problémů. Do určité úrovně – při nedostatečné kvalitě či síle signálu zavládne ticho.
Výhody digitálního rádia DAB+
- nešumí
- naladíte i stávající analogové vysílání
- zobrazuje více informací o vysílání (název písničky, pořadu apod.)
- přijímače s barevným displejem zobrazují obrázky ze studia, fotografie moderátorů nebo obaly alb i bez připojení k internetu
- více stanic: Vedle celoplošných okruhů jako je Radiožurnál, Dvojka, Vltava nebo Plus, a regionálních programů (Rádio DAB Praha, Region, Plzeň, Brno a Ostrava), si můžete touto cestou naladit i digitální okruhy Radio Wave, D-dur, Rádio Junior a Jazz.
- energetická šetrnost
Čtěte také
Některé přijímače jsou vybaveny indikátorem síly signálu, ten bývá dostupný v menu přijímače. U většiny přijímačů je též možné provést ruční nastavení kanálu, na kterém má přijímač hledat stanice. Český rozhlas Plzeň naladíte na kanálu 12C, vysílače jsou v Plzni, Berouně a v Praze.
Pozor také na to, kam si rádio dáte. Určitě dál od televizí s plazmovou obrazovkou nebo od mikrovlnné trouby. Jsou to totiž možné zdroje rušení signálu.
Čtěte také
Vzhledem k tomu, že šíření signálu DAB+ je více ovlivněno terénními nerovnostmi a stíny budov a kopců ve srovnání s nižšími kmitočty v pásmu VKV FM, můžete mít v určitých oblastech dočasně problém s kvalitou příjmu. Obecně je ale systém DAB+ podstatně odolnější proti rušení než analogové vysílání, potřebuje však hustší síť vysílačů.
DAB+ a autorádia
Co je DAB+?
DAB+ je verze digitálního vysílání, která umožňuje šířit více programů nebo doplňkové služby. Digitální vysílání Českého rozhlasu naladí od 17. září 2020 až 95 % obyvatel republiky. Pro příjem potřebujete rádio označené symbolem DAB+.
Další užitečné informace na dobadabova.cz.
Ideální je, pokud má auto z výroby zabudovaný DAB+ přijímač. U řady značek lze při koupi objednat DAB+ příjem, což doporučujeme. U některých moderních aut je DAB+ tuner zabudovaný v autorádiu vždy, pouze je jej potřeba aktivovat.
V případě, že používáte auto s autorádiem VKV FM bez možnosti DAB+ příjmu, je možné dokoupit DAB+ adaptér. K němu se zpravidla připojí dodatečná anténa, nalepená na čelní sklo. Na základě směrnice Evropské unie, která byla schválena před dvěma lety, budou muset být od roku 2021 instalovány digitální tunery již do základní výbavy všech automobilů, tedy bez příplatku. Čili DAB+ tuner už bude mít každý, kdo si od příštího roku pořídí nový vůz.
Kde můžu koupit digitální rádio?
Koupě DAB+ přijímače není žádná věda. Digitální rádia můžete sehnat v obchodech s domácí elektronikou. Tam vám také určitě i vše potřebné vysvětlí. Pokud nebudete s nabídkou spokojeni, můžete se poohlédnout po internetových obchodech.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.