Archeologové objevili unikátní chodník pod rokycanskou radnicí

27. březen 2007

Unikátní, z valounků vyskládanou dlažbu průjezdové cesty objevili nedávno dělníci přímo pod budovou radnice v Rokycanech. Pochází pravděpodobně z druhé poloviny 18. století. Z nálezu vyplývá, že na místě radnice z roku 1806 stál kdysi historický dům. Částí, jež dnes slouží jako podatelna, vedl dlážděný průjezd. Chodník vyskládaný z oblázků je 150 centimetrů široký a s rozchodem na kolejnice má přibližně 180 centimetrů. Jednotlivé valounky měří v průměru 20 centimetrů.

Aleš Česal uvedl, že dlažba je dokonale zachována, jako by se po ní jezdilo včera. Archeologové už na místě udělali sondy. Objevili vrstvu popela, která by mohla odpovídat poslednímu velkému požáru v Rokycanech v roce 1784. "Je tam i navážka, v níž nacházíme středověké i novověké střepy. Pod tím je ještě starší horizont," uvedl Česal. Ten už odborníci zkoumat nebudou, museli by totiž dlažbu rozkopat, čímž by ji narušili. Nález je unikátní právě tím, že je téměř dokonale zachovaný.

Logo

Archeologové spolu se zástupci plzeňské pobočky Národního památkového ústavu i stavbaři nyní řeší, co s nálezem dál. Dohodli se, že dlážděný chodník zůstane na místě. Zdokumentují ho, nafotí, zanesou do plánů a zakonzervují. Ke konzervaci použijí vlhký písek, který udrží teplotu i potřebnou vlhkost. Možné zasklení a nasvícení zavrhli, protože by mohlo způsobit vysychání a rozpad.

Neprošel ani návrh otevřít jeden čtverec a na zbytek umístit fotografie. Provoz by vadil v podatelně, kterou není možné přestěhovat. "Proto jsme se dohodli, že vznikne stálá expozice v předsálí, kde bude vše nafocené a zdokumentované," dodal archeolog. Vzniknout by mohl i model chodníku.

Logo
autor: Směna ČRo Plzeň | zdroj: ČTK
Spustit audio