Azylu pro zvířata u Vejprnic na Plzeňsku hrozí kvůli nepovoleným stavbám likvidace

4. říjen 2013

Dobrovolníci ze sdružení Dream Horse už déle než čtyři roky provozují azyl pro opuštěná a týraná zvířata. Přímo z Vejprnic se loni s desítkami koní, ovcí nebo koz přestěhovali na louku mezi Vejprnicemi a Tlučnou. Když zde vybudovali zázemí, zasáhly úřady, podle kterých se jedná o černé stavby, navíc zřejmě na církevních pozemcích. Zamotanou kauzu bude rozplétat soud.

V azylu pro opuštěná a týraná zvířata u Vejprnic se v současnosti nacházejí koně, ovce, kozy či telata. „Teď momentálně se ten stav pohybuje kolem třiceti kusů,“ popisuje Pavel Mazan, který zařízení spolu s Jitkou Tomáškovou vybudoval a provozuje.

Čas od času se zvířata daří udat zájemcům. „Zaplaťpánbůh jsme snížili teďka ten stav tak, abychom přežili zimu, abychom byli schopní veškerá zvířata uživit,“ říká Pavel Mazan, který prý útulek provozuje z lásky k zvířatům a provoz dotuje ze svého podnikání.

„Líp než v paneláku,“ odpovídá Jitka Tomášková na dotaz, jak se jí tu žije. „Ale kdo si to nezkusí, tak to nepochopí,“ dodává.

Zvířecímu azylu však hrozí likvidace. Pozemky, na kterých pár hospodaří, budou možná součástí církevních restitucí.

V současné době je stále drží Státní pozemkový úřad, který nesouhlasil s kotci, kůlnami a dalšími stavbami, které lidé ze zvířecího azylu postavili. Stavební úřad v Nýřanech pak přikázal stavby odstranit. „Je to tedy nepovolená stavba na cizích pozemcích,“ vysvětluje vedoucí úřadu Zdeněk Mráček.

Krajský úřad rozhodnutí potvrdil, Sdružení Dream Horse se však odvolalo k soudu. „Na základě předběžného opatření soudu stavební úřad zatím nemůže pokrčovat v exekuci, to znamená pokračovat ve výkonu rozhodnutí o odstranění stavby,“ vysvětluje Zdeněk Mráček z nýřanského stavebního úřadu.

Jako problematický vidí zvířecí azyl i Stanislav Volf, starosta obce Tlučná, na jejímž katastru domov pro zvířata částečně stojí.

„Pana Mazana neznám, nikdy za mnou nebyli, prostě nás postavili před hotovou věc, zařízení vybudovali, končí to u soudu. Bohužel jsou tu stížnosti jak myslivců, tak občanů,“ říká Volf.

Zakladatel a šéf azylu pro zvířata u Vejprnic Pavel Mazan se svými svěřenci

Pavel Mazan vysvětluje, že co se týká úřadů, jednali pouze se stavebním úřadem v Nýřanech a při odvolávání s krajským úřadem v Plzni. Ke kontaktu se zástupci Tlučné však podle Jitky Tomáškové přece jen došlo.

„My jsme si povídali s panem Vítkem, což je místostarosta, který nám sdělil, že si máme napravit právní věci. Což řešíme soudem,“ dodává Jitka Tomášková.

Dobrovolníci odmítají i výtky, že neoprávněně užívají i další soukromé pozemky. „Podepsali papír, že můžeme spásat jejich pozemky, což máme podepsané od většiny,“ hájí se Pavel Mazan.

Dokud soud nerozhodne, hodlá i se zvířaty a nepovolenými stavbami zůstat na současném pozemku. Stále také věří, že ani v budoucnu se nebudou muset stěhovat.

„Máme dobrou vidinu do budoucnosti, od církve už jsme získali dobrozdání, že pokud dostanou pozemky zpátky v restituci, tak samozřejmě jim tu nebudeme vadit, naopak nás budou podporovat,“ doplňuje Mazan.

autor: lum
Spustit audio