Braillovo písmo existuje už od 19. století, v Plzni se učí v Tyfloservisu

6. leden 2025 11:10

V těchto dnech si na celém světě připomínáme existenci speciálního Braillova písma pro slabozraké a nevidomé.

Šest plastických bodů ve dvou sloupcích a třech řádcích a různé kombinace těchto bodů, které tvoří jednotlivá písmena. Přesně tak vypadá Braillovo slepecké písmo – jeden z dorozumívacích prostředků pro nevidomé nebo slabozraké. Na základě francouzského vojenského systému, který umožňoval čtení za tmy, ho v první polovině 19. století vymyslel francouzský učitel Louis Braill. A právě v těchto dnech si na celém světě existenci tohoto speciálního písma připomínáme. 

V Plzni se můžete Braillovo písmo naučit v Tyfloservisu. „Někdo je schopen kurz absolvovat za půl roku, někteří klienti se k nám ale vrací opakovaně a dochází celé roky,“ říká instruktorka Linda Albrechtová. Braillovo písmo si může osahat jednoduše každý z nás – například na krabičce s jakýmikoliv léky, které musí být ze zákona popsané i touto metodou.

V Plzni se nachází také knihovna pro nevidomé, a to v Jagellonské ulici. Poznáte ji podle houkajícího majáčku během otevírací doby. Jak prozrazuje pracovnice Jana Janková, zdejší knihovna paradoxně nikdy knihy psané Braillovým písmem nenabízela. „Máme zde pouze audioknihy. Ze začátku byly k dispozici na magnetofonových kotoučích, později se přešlo na magnetofonové kazety. A v současné době je vše na nosiči CD MP3. Nabízíme 10 500 titulů zvukových knih.“ Knihovna pro nevidomé má aktuálně přibližně 500 klientů.

autoři: Jan Markup , abk
Spustit audio

Nejnovější zprávy