Britská rada končí, nekončí

1. listopad 2001
Téma dne

Významná kulturní instituce Britská rada pozvolna končí svou činnost v České republice. Týká se to i pobočky Britské rady v Plzni. Rozsáhlá knihovna by měla přejít do vlastnictví města Plzně a provozovat ji pravděpodobně bude Státní vědecká knihovna. Jak se nová úsporná opatření dotknou čtenářů a klientů Britské rady, zjišťuje Ĺubomír Smatana.

Britská rada se skládá ze dvou částí, jazykové školy a samotné knihovny, kde je umístěno i informační centrum. Jazyková škola bude ve výuce studentů pokračovat, pravděpodobně jako jiný právní subjekt a bude si muset na sebe vydělat. Knihovnu a informační centrum čeká reorganizace. Vysvětluje ředitel Britské rady v Plzni Petr Jansa. Od dnešního dne přestane knihovna půjčovat časopisy, knihy a videokazety. Celý listopad pak bude sloužit pouze k prezenčnímu studiu. O své členství přijde 600 členů Britské rady v Plzni. Od příštího roku převezme správu nad knihovnou a informačním centrem s největší pravděpodobností Státní vědecká knihovna. To by mohlo způsobit zhoršení kvality poskytovaných služeb, hlavně pak ve výběru literatury. Petr Jansa tyto obavy rozptyluje. Zaručit by to měla smlouva s novým vlastníkem. Podle Petra Jansy se v nové knihovně bude hovořit anglicky i nadále. Svůj úkol podle Petra Jansy už Britská rada splnila. Zastavením provozu jednotlivých poboček v České republice ušetří Britská rada peníze za nájem, provoz a mzdy zaměstnanců. O novém provozovateli rozhodne zastupitelstvo města Plzně na svém nejbližším zasedání. Téměř na sto procent by to měla být Státní vědecká knihovna. Staronová kulturní instituce pak bude v Plzni působit na stejném místě, ale pod novým názvem. O něm rozhodne budoucí vlastník knihovny.

autor: lsm
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová