Bůček jako symfonie chutí: Upečte ho správně s našimi tipy. Jak na to, prozradí Babské rady
Když je bůček dozlatova upečený, podávaný s křenem, hořčicí, okurkou a chlebem – to je doslova harmonie chutí a vůní. Při pečení bůčku z něj vytéká velké množství tuku. Pokud ho zakryjete poklicí nebo alobalem, bude se dusit ve vlastní šťávě a křupavá kůrka se na něm nevytvoří.
Bůček pečeme zásadně odkrytý a podléváme ho až ve chvíli, kdy se výpek vypaří. Vodu nikdy nelijeme na maso, ale na dno pekáčku. Před vložením do trouby nařízneme horní vrstvu kůže a tuku do mřížky – zářezy provedeme jednoduše, pokud bůček necháme chvíli odpočinout v mrazáku. Do zářezů pečlivě vetřeme sůl a česnek.
První půl hodinu maso pečeme v troubě na 200 °C, poté teplotu stáhneme na 150 °C a necháme péct další hodinu a půl. Chceme-li si klasický recept na bůček ozvláštnit, můžeme ho ke konci pečení potírat olejem s bylinkami nebo směsí medu a citrónové šťávy.
Související
-
Na co se v kuchyni hodí vepřový bůček
Vepřový bůček má v české kuchyni velkou tradici, pomalu pečenému masu s křupavou kůrčičkou málokdo odolá.
-
Nakládaný bůček
Na jaře pro vás chystáme knihu Babských rad! A aby vám to čekání na vydání tohoto užitečného rádce lépe utíkalo, nabídneme vám každé pondělí recept z chystané publikace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.