Být na svatbě své bývalé milé, to je zlá představa. Broučkovi z Trnkova diorámatu se to přihodilo
Brouček je na veselce, kde si jeho tehdejší milá bere jiného. Naštěstí je brouček ze dřeva a dřevění jsou i všichni ostatní svatebčané. Řeč je o uměleckém díle plzeňského rodáka Jiřího Trnky Svatba u broučků.
Dioráma vytvořil Jiří Trnka v roce 1939 pro světovou výstavu v New Yorku. Tam se ale dioráma nikdy nedostalo vzhledem k politické situaci té doby v Československu. „Výstava proběhla až po vzniku protektorátu a pro tyhle tragické okolnosti, to dioráma nikdy do New Yorku neodcestovalo. Díky tomu se zázračně tady zachovalo,“ říká vedoucí Muzea loutek v Plzni Markéta Formanová. Dioráma je právě zde vystavené.
Diorámatem Jiří Trnka prostorově ztvárnil jeden z příběhů Broučků od Jana Karafiáta. "Téma znázornil pomocí asi padesáti dvou loutek,“ dále přibližuje Markéta Formanová.
Plzeňské Muzeum loutek může být ideálním místem, kam vyrazit s dětmi nebo vnoučaty za zábavou a poznáním. Muzeum toho nabízí poměrně mnoho. Vedle diorámatu mají přímo v budově muzejní divadlo. Najdeme tam také výstavu Nikdy v klidu. Ta představuje loutky plzeňského Divadla Alfa.
Muzeum loutek má otevřeno kromě pondělí denně od 10 do 18 hodin.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.