Celé prázdniny pomáhali na Hracholuskách vodní záchranáři. Výjezdů měli více než čekali

Až do úterý fungovala v prázdninovém režimu na přehradě Hracholusky na Plzeňsku a Tachovsku vodní záchranná služba. Během léta vyjela ke 110 případům.

Celé prázdniny pomáhá běžné záchranné službě na přehradě Hracholusky také skupina dobrovolníků. Základnu má v kempu Keramika na levém břehu vodní nádrže. Zdravotníci, studenti medicíny nebo zdravotnických škol, ale také lidé, kteří mají kurz první pomoci, tráví týden ve svém volnu na této základně. Během prázdnin se na ní vystřídalo 40 dobrovolníků, kteří jsou připraveni pomoci nonstop, tedy ve dne i v noci.

Vodní záchranka je rychle na místě

Posádka, kterou tvoří plavčík, zdravotník a vůdce malého plavidla, má k dispozici motorový člun. A právě díky němu je schopná být na místě během pár minut, zatímco sanitka se musí proklestit lesními a polními cestami podél přehrady. Číslo na vodní záchranku mají většinou všichni starousedlíci ze zdejších chatek, pokud ale zavoláte na číslo integrovaného záchranného systému, centrála vždy vyhodnotí, koho je výhodné na místo poslat a kontaktuje i vodní záchranku.

Vodní záchranná služba Hracholusky

Letos měli vodní záchranáři podle vůdce plavidla Miroslava Chodory 110 zásahů, což bylo trochu více, než očekávali. Naštěstí se nejednalo ve většině případů o vážné zásahy, většinou šlo o akutní zhoršení zdravotního stavu, alergické reakce po bodnutí hmyzem nebo malá zranění.

autoři: Lukáš Milota , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio