Český rozhlas Ostrava má nové vysílací studio. Sloužit bude hlavně slovesné tvorbě

4. září 2016

Naše ostravské studio Českého rozhlasu má nové vysílací pracoviště. Vybaveno je nejmodernějším digitálním systémem se špičkovou akustikou. Sloužit bude například pro výrobu rozhlasových her, ale umožní také živé vstupy pro celoplošné stanice jako je Radiožurnál, Plus nebo Vltava.

Rekonstrukce vysílacího pracoviště na odbavovací studio se samoobslužným provozem trvala téměř tři měsíce. Technologie pracoviště OP1 byla naposledy rekonstruována v roce 1995 s analogovým mixážním pultem Soundcraft SAC 200.

„Studio je krásné a nejenom ta technologie, která je špičková. Pro rozhlasáky, kteří tam budou pracovat, je důležité, jak se v něm člověk cítí. To je pro tvůrčí činnost hodně důležité. A to prostředí tady je hodně inspirativní a nádherné,“ říká ředitel techniky Českého rozhlasu Karel Zýka.

Rekonstrukce obsahovala kromě výměny technologie také stavební úpravy, řešení dnes už nevyhovující prostorové akustiky, která v těchto prostorách byla od roku 1947.

„Rekonstrukční práce postupují dál, především až k velkému hudebnímu Studiu 1, kterým je ostravský rozhlas známý, protože tam vznikala spousta historických nahrávek a dodnes odtamtud vysíláme a pořádáme koncerty,“ říká ředitel Českého rozhlasu Ostrava Josef Podstata.

Na práci v novém studiu se těší dramaturgyně tvůrčí skupiny Drama a literatura Eva Lenartová. „V tuto chvíli je to už třetí prostor, který se dá využívat pro činoherní výrobu, pro herce. Pro nás je to samozřejmě výborné, že máme více možností. A navíc to studio je prostě hezké,“ říká dramaturgyně.

Nové studio už má za sebou první vysílání.

Čekárna studia
autoři: tif , Daniel Martínek , Petra Sasínová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.