Český rozhlas Plzeň slaví v letošním roce 75 let od zahájení vysílání

5. května 1945 se plzeňským radioamatérům podařilo obsadit nacistickou vysílačku na Obcizině, mohla tak zaznít památná slova pozdějšího ředitele rozhlasu Karla Šindlera: „Hovoří Plzeň, svobodná Plzeň hovoří.“ Na svou historii upozorňuje plzeňské studio rozhlasovým seriálem i kresbami studentů Západočeské univerzity v Plzni.

Plzeňské studio Českého rozhlasu k výročí připravilo rozsáhlý seriál, který přibližuje rozhlasovou historii. Každý díl představuje vždy jeden rok historického vývoje, prozrazuje, co všechno se událo, o čem se vysílalo, i jaká hudba se hrála. V seriálu Jsme s vámi už 75 let si každý všední den povídají pamětníci, bývalí spolupracovníci. i osoby spjaté s rozhlasem o rozhlasové historii.

K příležitosti 75 let vysílání také vznikly kresby, které vytvořili studenti ateliéru Komiks a ilustrace pro děti z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Studenti ztvárnili pod vedením Marie Kohoutové vybrané událostí z historie plzeňského rozhlasu. Kresby jsou použity k vytvoření hravé časové linie, která je umístěna u vstupu do budovy rozhlasu. Projekt si klade za cíl vizuálně atraktivní formou seznámit návštěvníky rozhlasu i kolemjdoucí s jeho pozoruhodnou historií.

Málokdo tuší, že budova rozhlasu v Plzni byla první stavbou v České republice navrženou a zkonstruovanou speciálně pro potřeby rozhlasového vysílání. Je zde použit jedinečný systém plovoucích studií. Vznikla zde i první elektroakustická laboratoř pro natáčení experimentální hudby, nejen u nás, ale v celé Evropě.

Poznáte i vy milníky plzeňského rozhlasu? Co se skrývá pod jakou ilustrací, a jak vidí svět rozhlasu dnešní mladí? Podívejte se do galerie na ilustrace studentů!

autor: Kateřina Morová | zdroj: Český rozhlas Plzeň