Chodský hrad: Místo, kde se psala historie Chodů

24. říjen 2020

Chodský hrad stojí na Chodském náměstí v Domažlicích a krom dnes již ikonické šikmé věže a tzv. Dolejší brány patří k důležitým historickým bodům města. V současnosti zde také sídlí Muzeum Chodska.

Chodský hrad vznikl ve stejné době jako město samo, a to v 60. letech 13. století. „Přemysl Otakar II. založil Domažlice na zelené louce jako trhovou osadu, protože se tady větví obchodní stezka, která prochází Všerubským průsmykem,“ uvedl ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl. Zdejší obyvatelé, tedy Chodové, měli tehdy za úkol tento průsmyk střežit.

Chodové tehdy a dnes

„Všichni známe příběh slavných Chodů, obyvatelů 11 historických chodských vesnic, kteří vykonávali strážní službu, dohlíželi na zabezpečení obchodních stezek, vybírali clo, mýto, všemožné poplatky, které putovaly českému králi, a ti byli právě kontrolováni a řízeni odsud z Chodského hradu,“ popsal Nejdl. Na hradě v té době sídlil soud a zástupce českého krále, tedy purkrabí. Díky literárnímu podání několika autorů, ať už Boženy Němcové či Aloise Jiráska, bývají Chodům připisovány určité vlastnosti. „Jsou takovou záhadnou skupinou obyvatelstva naší vlasti. Pokud se týká okolních vesnic, tak ta jména se velice často opakují, takže ti usedlí sedláci jsou tady pořád stejní a dá se říct, že jsou to i takové ty tradiční chodské typy. Genetický fond se tady za tak dlouhou dobu zřejmě trochu pročistil, ale já si myslím, že řada těch povahových rysů zůstala. Naše neochota přijímat novoty, naše lpění na tradicích, velice silná konzervativní povaha, tvrdohlavost… on ten život mezi námi není vůbec jednoduchý,“ prohlásil ředitel muzea.

Z hradu muzeum

Chodský hrad sloužil svému účelu zhruba do 16. století, kdy se postupně měnila politická situace v Evropě. Karel IV. orientoval obchod poněkud jiným směrem, a tak Domažlice začaly ztrácet na významu. Na nejstarším vyobrazení Domažlic z roku 1592 je již Chodský hrad zobrazen jako ruina. Po třicetileté válce přicházejí na Chodsko Lamingenové z Albenreuthu, kteří zdědili mj. právě i hrad v Domažlicích. Jelikož se však jednalo o ruinu, zakoupili raději pozemky v nedalekém Trhanově, kde si postavili nové sídlo. Odtud tedy německý přepis obce Trhanov – Chodenschloss.

V polovině 18. století byl hrad v Domažlicích pragmaticky přestavěn na sklad soli, později zde také působily školy a úřady. Od roku 1931 v budově sídlí Muzeum Chodska, které jistě stojí za návštěvu.

autor: Kateřina Dobrovolná | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.