Cvičitelka Hanka Kynychová: Provozujte step aerobik a Alzheimer vás nedožene
Pohyb je její život, svým nadšením z něj už nakazila spoustu žen i mužů. „Hýbejte se, fakt se to vyplatí,“ říká uznávaná cvičitelka.
Byla jednou z největších propagátorek aerobiku u nás, ve své době to byl fenomén. Částečně ho cvičí stále. „Já jsem si pořád ještě aerobik nechala, a to v podobě step aerobiku. Zrovna včera jsem ho měla. S klientkami, věkově vrstevnicemi, které jsme na něm vyrostly, říkáme, že když ho budeme provozovat, tak nás v životě nemůže doběhnout Alzheimer. Neskutečně se při něm totiž propojují hemisféry a pořád musíme vnímat hudbu.“
Aerobik tak v její v tělocvičně frčí sice alespoň jednou týdně, ale Hanka Kynychová míní, že převládá to, co přináší doba a musí to i ona respektovat. „Populace už nemá takovou fyzičku. Takže to, co odtancovala před 40 nebo 30 lety každá žena, tak to už teď není, protože tenkrát se tolik nesedělo. Jedeme v aerobním tempu, prokládáme to posilováním, ale je to víc na místě. Nechodí se tolik do prostoru, protože tím bych ty ženy otrávila a já chci, aby v tělocvičně zůstaly.“
Otevřeně o menopauze
Sama sebe musela prý trochu zkrotit, aby vnímala i klientky, které jdou do věku, kdy se blíží období menopauzy. „Ony by třeba přestaly mít chuť cvičit, ale já chci, aby ji nepřestaly mít, aby tam pořád byly. A vždycky musím najít tu techniku, kterou jim dopřeji, aby se hýbaly a zůstaly pořád aktivní.“
Menopauzu zmiňuje často. O tématu, které je pro mnohé tabu, mluví velmi otevřeně. „Myslím si, že je to potřeba. Když mi bylo třicet let, tak za mnou přišla klienta v menopauze a žádala o radu. A já jsem tenkrát vůbec nic nevěděla, takže jsem se jí musela omluvit. Dnes už to vím, protože moje tělo prošlo tímto obdobím, které není těžký, ale je rozhodně zvláštní.“
Hanka Kynychová si dokázala dát dohromady postavu po prvním těhotenství i po dalším porodu dvojčat a císařském řezu. Rozhodla se proto, že zvládne i období, kdy se s jejím tělem děje to, na co jako aktivní žena a cvičitelka nebyla zvyklá. A rozhodla se také své zkušenosti popsat a předávat dál.
Mohou se ženy na menopauzu připravit? Co mohou dělat proti úbytku energie a jak mají pracovat se svým tělem? Jak jim mohou pomoci doplňky potravy nebo hormony? Nejen to si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru s Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka