Demence má řadu příčin. Může ji způsobit i lymská borelióza, varuje Kateřina Cajthamlová
V současnosti žije v České republice asi sto padesát tisíc lidí trpících demencí, která trápí je i jejich blízké. „Zajímavé je, že v pětašedesáti letech trpí demencí asi pět procent populace, což je docela hodně, a to procento narůstá s věkem,“ popisuje Kateřina Cajthamlová.
„Demence je ztráta funkcí mysli. Je to celková porucha intelektu, paměti a bohužel i osobnosti, která výrazně narušuje běžné denní aktivity a vzniká až po rozvoji poznávacích funkcí.“
„Úbytek funkcí mysli ruší všechno, co člověk dělá, a to chronologicky. Nejdřív klesají paměťové funkce, potom poznávací, dále je postiženo chování a emoce a nakonec jsou postiženy všechny možné denní aktivity, tedy i pořádek, hygiena a další.“
Alzheimerova choroba
Asi nejznámějším typem demence je Alzheimerova choroba. „Jako první postihuje paměťové oblasti. Hlavním příznakem je zapomínání. Může se jednat o zapomínání věcí, založených předmětů, týká se vybavování slov, jmen, později se přidávají potíže s orientací a rozvíjí se poruchy soběstačnosti,“ popisuje vedoucí neurologické kliniky Thomayerovy nemocnice docent Robert Rusina.
Čtěte také
S prvními příznaky by měl člověk raději hned vyrazit k lékaři. „Dostupné léky totiž ovlivňují ty buňky, které ještě nejsou postiženy. Čím dříve tedy začínáme s léčbou, tím máme lepší výsledky. A je opravdu důležité poruchy paměti nepodceňovat.“
Typy demence
Demencí existuje celá řada. „Většinou jsou pojmenované podle svého objevitele. Kromě Alzheimera nebo Parkinsonovy nemoci existují i demence sekundární, které souvisí s mozkovými příhodami, kdy dojde k omezení krevního zásobení vinou drobných infarktů, které pacient ani nemusí zaznamenat. Dále může být demence infekčního původu, třeba od lymské boreliózy. I ta může postihovat mozkové funkce a vést až k demenci,“ popisuje Cajthamlová.
Kromě zhoršení krátkodobé paměti se demence projevuje i zhoršením emocí. „Snižuje se sebeovládaní, lidé jsou plačtivější, snáze se dojímají, snáze se naštvou a berou věci osobně.“
Preventivní opatření
- Pozor na alkohol, je to stoprocentní jed pro nervový systém. Čím déle pijeme, tím hůř
- Pozor na psychotropní drogy, neužívat je
- Doléčovaat různé typy infekcí
- Trénovat mozkové funkce tím, že je budeme používat
- Každý den chodit ven na procházku
- Měli bychom se setkávat s lidmi nejen pravidelně, ale i s odstupem, aby nám nastavili zrcadlo a řekli, že si všimli nějaké změny
- Pomoci mohou vitamíny skupiny B, rybí tuky, důležité je nejíst bezsacharidové diety, pít dostatek pitné vody, kontrolovat si krevní tlak, chodit na běžnou prevenci
Co dělat, když pacienti nespolupracují? Co pomáhá od okolí takovým pacientům? Pomáhají při léčbě přípravky z konopí? Rýsují se nové léky? Jak probíhá vyšetření u lékaře? Poslechněte si rady a doporučení doktorky Kateřiny Cajthamlové v záznamu pořadu Vesele a zdravě.
Dotazy do vysílání můžete posílat předem přes stránky veseleazdrave.cz nebo nechat vzkaz na telefonním záznamníku 221 553 770.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.