Dnes je Památný den Sokolstva

Na památku svých padlých bratrů budou také Sokolové na šatech nosit červenou kokardu se sokolským znakem
Audio svět na jednom místě Audio svět na jednom místě Na památku svých padlých bratrů budou také Sokolové na šatech nosit červenou kokardu se sokolským znakem

V Česku si lidé 8. října připomínají Památný den sokolstva. Slaví se letos poprvé na počest Sokolů, které nacisté za druhé světové války hromadně zatkli a poslali do koncentračních táborů.

Sokolové v Domažlicích dnes budou pouštět lodičky se svíčkou po řece Zubřině. Uctí tak památku svých předchůdců, které nacisté hromadně zatkli 8. října 1941 a poslali je do koncentračních táborů, odkud se řada z nich nevrátila. Senát na jejich počest uzákonil 8. říjen jako Památný den sokolstva a letos se slaví poprvé. Na památku svých padlých bratrů budou také Sokolové na šatech nosit červenou kokardu se sokolským znakem.

Sokolovnu nacisté obsadili

Nacisté během druhé světové války zabírali majetek a zatýkali Sokoly také v Domažlicích. „V březnu 1939 sem přišla německá armáda, obsadili celý areál Sokola, ze hřiště si udělali autopark a měli tady vojenskou techniku. V nové tělocvičně si udělali skladiště,“ vyprávěla dvaadevadesátiletá archivářka Sokola Domažlice Alena Vaňková.

Paní Vaňková se narodila do sokolské rodiny, už jako holčička v kočárku jezdila v sokolských šatech. „Tady se hrálo také loutkové divadlo, jako dítě jsem tady trávila hodně času a najednou bylo po všem,“ řekla.

Smudkova aféra

Horší chvíle ale přišly v roce 1940 během Smudkovy aféry. Jan Smudek, takzvaný Nepolapitelný Jan, byl odbojář, člen Sokola a Junáka. Jeho úkolem bylo zaopatřovat zbraně pro odboj. Na útěku zastřelil dvoučlennou hlídku německé finanční stráže a při cestě na Čerchov postřelil jednoho českého četníka. Při útěku mu mnohokrát pomáhali místní obyvatelé a tak začala největší policejní akce od obsazení republiky. Jak popsal starosta Tělovýchovné jednoty Sokol Domažlice Josef Váchal: „Na základě toho tady bylo asi 150 lidí zatčeno a odsunuto do koncentračního tábora ve Flossenbürgu.“

Jan Smudek se přes Slovensko a Maďarsko dostal do Řecka, Turecka, Sýrie a dále lodí do Francie a později do Velké Británie. Sloužil u pěchoty a později v letectvu RAF, po válce se vrátil do osvobozené vlasti, po únoru 1948 ale odešel a zpět se vrátil až po listopadovém převratu.

Archiv zůstal nedotčený

„Tady měli před sokolovnou Němci dvě nákladní auta s plachtami, sem sváželi Židy a lidi ze Sokola, těch bylo 71 lidí. Tady je knížka o tom Flosenbürgu, kterému se říkalo domažlický koncentrák. Tam zemřeli tři z vězněných Sokolů,“ doplnila Alena Vaňková.

Archiv, který žena považuje za svůj druhý domov, ale prý zůstal nepoškozen. Přibylo v něm jen zelené vojenské piano po americké armádě. Veškeré události zapisuje archivářka stále do tlusté červené knihy.

Spustit audio
autoři: Martina Klímová, Michaela Svobodová|zdroj: Český rozhlas Plzeň