Do polských Krkonoš si určitě vezměte sněhové řetězy
Jak se cestuje v zimě po Polsku? Odpověď na tuto otázku by se vám mohla hodit. K našim severním sousedům se chystá řada českých řidičů, třeba do Jakuszyc. Hned za hraničním přechodem v Harrachově je totiž běžecký areál, který hostí závody Světového poháru v běhu na lyžích. Užitečné rady pro řidiče nabízí náš zpravodaj v Polsku Petr Vavrouška.
Existují závazná pravidla, na která by si měli dát čeští řidiči v Polsku pozor?
„V Polsku neplatí povinnost používat zimní pneumatiky. Řidiči ani neznají značku, která by to na některých úsecích přikazovala, jako je tomu například v Česku na D1. Policie sice před každou zimou vyzývá řidiče, aby v rámci bezpečnosti přezouvali, ale nejsou tady za to žádné sankce, a tak používá zimní gumy asi padesát procent řidičů.“
A jak je to se sněhovými řetězy?
„Ty jsou povinné zejména v horských oblastech, ale vždy jsou na to řidiči upozorněni všeobecně známou dopravní značkou. Kdo se chystá na Světový pohár v běhu na lyžích do Jakuszyc, určitě bych doporučil vzít řetězy s sebou. Napadlo tam tolik sněhu, že se budou určitě hodit.“
Existuje v Polsku ještě nějaké jiné mimořádné zimní nařízení pro řidiče?
„Poměrně přísně se teď v době mrazů nebo nízkých teplot kontroluje, jestli řidiči nestojí zbytečně dlouho na jednom místě s běžícím motorem, třeba aby jim v autě nebyla zima. Týká se to veřejných cest, kde je větší koncentrace bytů a domů, kde zkrátka bydlí lidé.
Strážníci a policie – většinou na základě nějakého udání – pokutují řidiče, kteří tak zbytečně zamořují zplodinami ovzduší. Tolerují přibližně minutu stání se zapnutým motorem. Jinak může pokuta dosáhnout v přepočtu až 1.800 korun.“
Jak fungují během sněhové kalamity u našich severních sousedů silničáři?
„S jejich prací asi nikdy nebude stoprocentní spokojenost, ani v Česku, ani v Polsku. Zrovna tento týden jsem najezdil po Polsku asi tisíc kilometrů i v té největší vánici a hlavní tahy byly opravdu velmi dobře udržované.
Ale před chvílí jsem si pročítal na zpravodajských webech reakce polských motoristů, kteří jsou hodně vzteklí. Dosud totiž hustě sněží a řada dálničních úseků podle řidičů není uklizená. Musejí přitom platit poměrně dost peněz za jejich projetí.
Pro ilustraci – před pár dny jsem za úsek dlouhý zhruba sto kilometrů tady v Polsku zaplatil v přepočtu 150 korun, což není málo. Takže i s tím se mohou řidiči v Polsku setkat.“
Turistické informace v seriálu Autem po Evropě připravujeme ve spolupráci s ÚAMK. |
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka