Dobrovolníci ze světa pomáhají v Kozolupech

5. září 2022 09:45, aktualizováno

Příprava rockového koncertu nebo pomoc na obecních pozemcích. Taková je náplň mezinárodního workcampu v Kozolupech na severním Plzeňsku. Přijeli dobrovolníci třeba z Mexika, Francie nebo Ázerbájdžánu.

Součástí workcampu v Kozolupech byla i pomoc s organizací rockového festivalu. Někteří dobrovolníci si tento workcamp zvolili právě kvůli jeho náplni. Dobrovolníci pomáhají také s pracemi na obecních pozemcích.

Zahraniční dobrovolníci v Kozolupech

16 dobrovolníků z osmi zemí přijelo na workcamp pracovat a za to mají hrazené ubytování a stravu. Celá akce tedy funguje na bázi dobrovolnosti. „Je vidět, že sem nepřijeli na dovolenou, ale vyloženě je ta práce baví,“ poznamenal obecní zaměstnanec Martin Mráz. Dobrovolníci docházejí do místní restaurace na obědy a večeře a obec jim pomáhá s nákupem surovin na snídaně, které si dělají sami.

Projekty si dobrovolníci vybírají sami na základě databáze. „Tam je obrovská škála zemí a zároveň i ty projekty jsou rozdělené podle různých druhů – ochrana přírody, ochrana památek nebo právě společenský život, kde se pomáhá komunitě obce s organizací akcí,“ vysvětlil vedoucí workcampu Petr Vosátka. Na workkempy neziskové organizace INEX přijíždí každoročně do České republiky zhruba 300 mezinárodních dobrovolníků. Naopak do zahraničí vyjíždí na 500 českých zájemců.

autoři: Jitka Englová , Iva Štěpánková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio