Dům dětí a mládeže v Horažďovicích otevřel lesní klub pro nejmenší

27. září 2021 12:28, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lesní klub pro děti v Horažďovicích

Pobyt v přírodě je bezesporu přínosný. Být ale venku celý den, to už se ne každému podaří. Děti v lesních školkách a klubech jsou venku celý den a za každého počasí. Díky tomu snáze vnímají přírodu, pozorují změny, které se v ní dějí třeba s příchodem nového ročního období, a při hrách ji taky přirozenou formou zkoumají. Lesní klub pro tří až šestileté děti vznikl v Horažďovicích.

Lesní klub pro děti v Horažďovicích

V areálu přírodovědné stanice jsou velké výběhy se zvířaty, vyvýšené záhony s bylinkami v jabloňovém sadu stojí malé domky v hobitím stylu a velký bílý stan. To jsou jediné přístřešky, které tady děti mají. Jinak tráví celý den venku. Lesní klub Ostrůvek funguje pod horažďovickým domem dětí a mládeže. Jeho zakladatelkami a vedoucími jsou Petra Rehanzlová a Kateřina Trnková.

„Vznikl v návaznosti na klub malých chovatelů, kdy sem chodily maminky s dětmi na dopolední programy, takže jsme to rozšířili. Lesní školka je jen na Strakonicku a přímo tady na Horažďovicku nic nebylo, ale zájem tu byl,“ shodně odpověděly.

Lesní klub pro děti v Horažďovicích

„Ráno se s dětmi přivítáme, pak je řízená činnost a prostor pro volnou hru. Děti si samy chystají svačinku. Minulý týden už jsme třeba vyrazili i do přilehlých parků. Obědy nám sem vozí. Potom je klasické odpočívání a s předškoláky se dělají aktivity. Samozřejmě se využívají i zdejší zvířátka a celé zázemí. Čeká nás například jablkobraní,“ popsala Petra Rehanzlová.

Podle Kateřiny Trnkové není klub jako typická lesní školka, protože není v lese, ale v areálu parku s výukovým statkem. Srovnatelné je to, že jsou děti téměř pořád venku. „Ráno už je sice chladno, ale děti jsou na to připravené, mají dobré oblečení a pod ním termo prádlo, takže zima jim není. Variantu na zimu samozřejmě taky máme. Budeme se pořád scházet venku, ale na obědy už budeme chodit do envi centra,“ řekla Kateřina Trnková.

Lesní klub zatím funguje dva dny v týdnu. Od příštího roku chce ale svůj provoz rozšířit.

Lesní klub pro děti v Horažďovicích
autoři: Jitka Englová , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio