Dvojice nadšenců postavila repliku obrněného vozidla Tatra. Místo dílny jim stačila stará stodola

Leopold Vlk a František Hyčka postavili repliku obrněného vozidla Tatra
Leopold Vlk a František Hyčka postavili repliku obrněného vozidla Tatra
0:00
/
0:00

Nenápadná stodola v malé vesnici na Karlovarsku ukrývá zajímavý technický unikát - repliku československého obrněného vozidla z 1. poloviny 20. století. Automobil postavila dvojice nadšenců, zabývajících se vojenskou historií. Šestikolový speciál vznikal ve skromných podmínkách a jeho současní majitelé si tak splnili jeden ze svých odvážných životních snů.

Leopold Vlk a František Hyčka jsou členy klubu vojenské historie, jehož akcí se pravidelně zúčastňují. Přibližně před čtyřmi roky začali přemýšlet, jak by oblíbené vojenské ukázky pro veřejnost oživili. A rozhodli se postavit repliku lehkého obrněného automobilu, o kterém dnes vědí pouze zasvěcení odborníci.

Rozhodli se pro konstrukci vozidla Tatra 72 vzor 30, které bylo kdysi pro československou armádu vyrobeno 51 kusů. Originál se nedochoval žádný.

V současné době existují pouze tři ceněné repliky. Jedna je na Slovensku a druhá v Rokycanech. Replika třetí teď pochází ze skromné dílny nedaleko Karlových Varů. Samotná stavba nebyla jednoduchá. Dvojice badatelů, příznivců historie, konstruktérů a mechaniku musela často improvizovat.

Původní motor nahradil agregát ze škody 120, zejména s ohledem na pořizovací cenu originálu. Místo pancíře je plech, v konstrukci auta se například uplatnily součástky z kola favorit, anebo starého nákladního automobilu.

Šestikolovému speciálu v originálních barvách dominuje otočná věž. Přední část ukrývá světlomet, pracoviště řidiče je vpravo. Vozidlo je vybaveno dvěma replikami kulometů. Od původního originálu je vůz na první pohled k nerozeznání.

Leopold Vlk a František Hyčka tvrdí, že by stavbu nedokončil bez pochopení rodin a samozřejmě i svých sousedů. Ve staré stodole, upravenou na dílnu, strávili v uplynulých čtyřech letech tisíce hodin. Unikátní vozidlo teď chtějí prezentovat především na akcích klubů vojenské historie anebo při oslavách výročí vzniku samostatného Československa.