Eva Kačírková: Dům bez oken. Atraktivní Renata najde ve svém bytě mrtvého milence

2. červen 2024

Renata je mladá, atraktivní žena, jejíž manžel pracuje dlouhodobě v Indii. Ona se vrací zpátky do Prahy, kde si najde milence. Jednoho dne ho ve svém bytě objeví mrtvého.

Účinkují: Tatiana Wilhelmová, Vladimír Brabec, Pavel Kříž, David Matásek, Stava Maršálek, Jelena Juklová, Jaromír Meduna, Jiří Klem, Viktor Dvořák, Kateřina Mendlová a Tomáš Pergl
Napsala: Eva Kačírková
Dramaturgie: Jana Paterová
Zvukový mistr: Pavla Horynová
Režie: Markéta Jahodová
Natočeno: v roce 2002

Povídka Dům bez oken vyšla v roce 1975 v povídkovém souboru Masožravé rostliny.

Spisovatelka a scenáristka Eva Kačírková (1937) vystudovala biologii a chemii na Vysoké škole pedagogické v Olomouci. Po absolutoriu učila na základních školách v okolí Olomouce. Na začátku 60. let odešla do Prahy, kde se živila jako laborantka, později jako administrativní pracovnice. Od roku 1973 se věnuje literatuře. Své povídky publikovala v různých časopisech – například ve Vlastě, v Květech nebo v magazínu Interpress, později v Cosmopolitanu. Knižně debutovala v roce 1975 souborem detektivních povídek Masožravé rostliny.

Prosadila se i jako scenáristka. S režisérkou Věrou Chytilovou spolupracovala na scénářích k filmům Hra o jablko (1978), Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979) nebo Pasti, pasti, pastičky (1998). Ve všech snímcích si také zahrála, v Panelstory jednu z hlavních rolí.

autor: Martina Toušková | zdroj: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.