Expozice Akva Tera v Plzni slaví 60 let

21. prosinec 2022 17:20, aktualizováno

Akva Tera vznikla jako pobočka plzeňské zoologické zahrady v rámci Parku kultury a oddechu již počátkem 60. let 20. století a první roky do ní přicházelo i na 45 000 návštěvníků. Nejprve přinášela návštěvníkům v teráriích a akváriích například i jedovaté hady, kobry, mamby, chřestýše, krokodýly, velké druhy žab a malé savce; později se změnila spíše na akvarijní expozici.

V prvních letech provozu zde Zdeněk Veselý, pozdější vedoucí celé zoo, pořídil mnoho snímků a publikoval řadu článků do zahraničního tisku, pečlivě zdokumentoval různé plazy, žáby a dokonce i sklípkany a štíry.

Roku 1963 chovala Akva prvního velkého hada – krajtu tygrovitou. Zvířecími ambasadory byli leguání zelení Táta a Mauglí i skvrnití varani, pojmenovaní Salva a Tor. V létě 1977 chovala Akva Tera 70 druhů ryb, kajmany a želvy. Plazi byli v 80. letech okrajově zastoupeni už pouze solitéry (krokodýlem novoguinejským, želvou nádhernou a bahenní), převažovaly rybky, v roce 1980 jich bylo 51 druhů. Po dvouleté přestavbě byla roku 1987 otevřena se 47 druhy ryb a čtyřmi druhy plazů. Hlavní proměnou do současné podoby prošla v letech 1999-2001, kdy vznikly nové expoziční prostory. O současný vzhled, kolekci a zaměření se zasloužil tým v čele s MVDr. Vítězslavem Honsou.

Sklípkan

Expozice umožňuje návštěvníkům pokochat se exotickou přírodou v centru města. Kromě ryb, plazů a obojživelníků jsou zde chováni i bezobratlí živočichové. I zdejší expozice jsou vytvářeny tak, aby modelovaly skutečný biotop. Návštěvník zde najde prales, poušť, obyvatele sladkých vod i korálového moře.

První zastávka evokuje život ve vodách jihoamerického pralesa s matamatou třásnitou, která je v přirozeném prostředí takřka neviditelná. Nejstarší matamata i v zázemí žijící chovná samice krokodýla čelnatého patří mezi živočichy žijící v plzeňské zoo již skoro 40 let.

Druhá expozice je věnována sušším oblastem ostrova Madagaskar, žije zde mimo jiné ohrožená želva paprsčitá. Jedna ze současných největších expozic přiblíží močálové porosty deštného lesa Jižní Ameriky, zde žijí vzácné draceny guyanské. Sladkovodní akvárium evokuje biotop jihoamerického jezera. Další akvarium je věnováno brakickým vodám jihovýchodní Asie, kde najdeme třeba střikouna, rybu, která proudem vody sestřeluje hmyz z větví nad vodou. Tento způsob lovu je atraktivní pro návštěvníky. Život korálových útesů přiblíží tři akvária. Žijí zde například bodloci nebo zobec obecný, zástupce paryb-žralůček okatý, měkké i tvrdé korály.

V Akva Tera od otevření v nové podobě nechybějí tzv. „šípové žáby“ - pralesničky z pralesů Jižní a Střední Ameriky. Důvodem, přitahujícím pozornost, je jejich barevnost a zprávy o jejich jedovatosti. Pozorovat můžete například pralesničku harlekýn, která je v logu expozice. V pralesních expozicích jihovýchodní Asie a Nové Guineje nechybějí zástupci stromových varanů a také atraktivní, obtížně chovatelná krajta zelená.

autor: iko | zdroje: Český rozhlas Plzeň , Zoo Plzeň
Spustit audio