Farnosti plzeňské diecéze mají málo kněží, někde bylo nutné omezit mše

24. červen 2024 19:55

V plzeňské diecézi chybí kněží. V některých kostelech v příhraničí už proto musela katolická církev omezit mše svaté.

Česká katolická církev vysvětí ročně jen asi deset kněží. Potřebovala by jich ale mnohem víc. Řada farností zůstává neobsazená a omezuje bohoslužby, přičemž ty, které se slouží, obstarávají faráři dojíždějící odjinud.

Třeba v pětitisícovém Boru u Tachova už je několik let fara prázdná. Ve zdejším kostele svatého Mikuláše slouží mše tachovský vikář jednou za dva týdny. Ob týden pak místní trvalý jáhen slouží bohoslužbu slova. O běžný chod farnosti se starají sami věřící. Pravidelně se scházejí, modlí, pečují o kostel. Mši jich naštěvuje v průměru kolem 20, při zvláštních příležitostech pak zhruba 35. Žádný nový stálý kněz, který by se Boru ujal, aktuálně na obzoru není.

Když v roce 1999 vznikla plzeňská diecéze, měla 320 farností. „Aktuálně je jich 66 a kněží, kteří v nich působí, je necelých 90,“ uvádí mluvčí diecéze Pavel Říha. Budoucí uspořádání farností nebo počet kněží, který se dle současného trendu bude pravděpodobně nadále snižovat – i to řeší plzeňská diecézní synoda. Tato celodiecézní diskuze s řadou shromáždění letos začala a potrvá ještě dva a půl roku.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio