Fats Domino – Blueberry Hill

Fats Domino
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Fats Domino

Zdeněk Raboch se v tomto pořadu věnuje muzikantovi, podle jehož hitu „The Big Beat“ je pojmenovaný československý žánr bigbít. Ten u nás někdy nahrazuje termín rocková hudba, používaný ve světě.

Hurikán Katrina způsobil na konci srpna r. 2005 obrovské škody na jihu USA. Rychlost větru dosahovala až 280 km/h. U New Orleánsu se protrhly ochranné hráze a město zcela zaplavila voda z oceánu a blízkého jezera. Z ekonomického hlediska šlo patrně o vůbec největší katastrofu, způsobenou atlantickým hurikánem. Ve zprávách, které se zděšením sledoval celý svět, se vedle jmen politiků, meteorologů, obětí i zachránců často objevovalo jméno Fats Domino.

Zprvu byl považován za jednu z obětí a na jeho dům někdo napsal - Budeš nám chybět. Brzy se ale objevila zpráva, že pianista a zpěvák Fats Domino byl zachráněn vrtulníkem.

Hudebník měl v té době za sebou už dlouhou a úctyhodnou kariéru. Narodil se 26. února 1928 právě v New Orleánsu, ve městě které se stalo kolébkou jazzu.

V mládí se tak jeho cesta k hudbě ubírala mírně odlišnějším způsobem, než u většiny rock and rollových zpěváků. Ti vycházeli spíše z poslechu rock and blues a kostelních písní.

Díky strýci, který hrál ještě v kapele legendárního trombonisty Kida Oryho, získal Domino základy muzicírování právě v jazzu. V 50. letech 20. století měl na svém kontě více hitů, než kterýkoli rocker, s výjimkou Elvise Presleyho.

Je považován za muzikanta, který má největší zásluhu na zbudování mostu, mezi rock and blues a rockem.

V podání Fatse Domina si poslechneme jeho nejúspěšnější písničku Borůvkový vrch. Verze z roku 1956 vznikla kuriózním způsobem. Vzhledem k tomu, že stále zapomínal text, sestavili ji zvukoví technici z několika kousků. I tak se hrála po celém světě.