Feriální osady, letní byty, ale i ozdravné pobyty u Jaderského moře
Další školní rok je za námi a žákům začíná léto… Jak to ale bylo v minulosti? Měly děti dva měsíce prázdnin, jak je tomu dnes?
Až od školního roku 1920/1921 máme u nás letní prázdniny v období od začátku července do konce srpna. „Předtím to bylo tak, že škola začínala v polovině září. Bylo to dáno tím, že zejména venkovští žáci měli povinnosti v zemědělství a museli pomáhat svým rodičům,“ uvedl ředitel Státního oblastního archivu v Plzni Karel Řeháček.
Městské děti pak trávily léto často na letních bytech se svými rodiči, kde povětšinou relaxovaly. „Bylo to důležité i z toho důvodu, že přece jen ten pobyt ve městech a v městských školách, které zdaleka neodpovídaly dnešním hygienickým a stavebním předpisům, nebyl úplně ideální pro jejich zdraví. Dále existovaly takzvané feriální osady, které sloužily ke kolektivní relaxaci,“ pokračoval Řeháček.
Poslechněte si vzpomínky Bedřicha Smetany na jednu jeho prázdninovou cestu domů. Uslyšíte také žáky učiliště ve Stodu, kteří se s námi podělili o své plány na léto.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.