Geopark Královská Šumava propaguje méně známá místa regionu

3. červenec 2020 14:35

Projít si méně známá místa Šumavy a dozvědět se i něco zajímavého o dané lokalitě. I to mimo jiné nabídnou takzvané geotoulky, které nově organizuje Geopark Královská Šumava.

Geopark zahrnuje zhruba 450 kilometrů čtverečních, leží na území sedmi obcí a kopíruje území Šumavy, které kdysi patřilo pod královskou korunu a kde v minulosti hospodařili Králováci. Geoparkem povedou různé trasy, které budou vycházet z takzvaných geobodů, tedy jakýchsi návštěvnických center. První uvedli do provozu dnes v Rejštejně.

Například průvodkyně Sára Škvareninová studuje malbu. Zajímá jí umění a psychologie, což se odrazí i jejím provázení

„V našem geobodu Rejštejn budou čtyři a jedna neoficiální vycházková trasa. Jejich cílem je provést návštěvníka Šumavou tak, jak ji nezná. Takže se to bude vyhýbat otřepaných trasám, které všichni znají, a doufáme, že se u toho dozví i něco nového, jak víc koukat na přírodu a na souvztažnosti mezi člověkem a jí,“ popsal publicista geoparku Jacob Tetzeli.

Tematické trasy s průvodci

Geotoulky jsou podle Jacoba Tetzeliho určené pro všechny, kteří mají chuť chodit. „Máme různé sekce tras s různě specializovanými průvodci. Některé trasy jsou zaměřené na děti, jiné třeba na ty, které mají zájem o hlubší informace, třeba na poli vědy. Ale jít může i normální člověk,“ doplnil Tetzeli.

Například průvodkyně Sára Škvareninová studuje malbu. Zajímá jí umění a psychologie, což se odrazí i jejím provázení. „Určitě bych se zaměřila na Váchala a takové věci. Na vnitřní prožitky návštěvníků a snažila bych se, aby se v přírodě cítili příjemně a zároveň vnímali tu její uměleckou složku,“ řekla průvodkyně.

Dalším budoucím průvodcem po Geoparku Královská Šumava bude fotograf David Sedláček. „Jako průvodce jsem zaměřený na lesy a horniny. Jednu trasu máme třeba na kamenné moře, kde účastníci uvidí krásy Šumavy a její geologie. Trasy současně fotografuji a snažil jsem se je zachytit v co nejlepším světle. To znamená při západu nebo východu slunce. Návštěvníkům jsme chtěli připodobnit, jak moc jsou trasy nádherné,“ uvedl David Sedláček.

 „Geopark Královská Šumava je aktivita pro podporu rozvoje regionu, a to jak z hlediska cestovního ruchu, tak s pohledu obnovy identity místních lidí. Naše práce se řídí metodikou Ministerstva životního prostředí ČR a UNESCA. To znamená, že máme pozitivně propagovat toto území z hlediska geologie, geomorfologie a života v té dané lokalitě, který je ovlivněn geologickým podložím,“ vysvětlil ředitel geoparku František Krejčí

Kromě Rejštějna připravují koordinátoři projektu další geobody, na kterých nabídnou komentované geotoulky. Zatím by mělo být k dispozici přes deset těchto tras.

autoři: Jitka Englová , jik | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio