Hana Hegerová by slavila 90. narozeniny

20. říjen 2021

Fanoušci její umění obdivovali téměř 60 let, členkou pražského divadla Rokoko se stala v roce 1961.

V žilách jí kolovala, jak sama říkala, rakousko-uherská krev, babičky pocházely z Vodňan a z Českého Krumlova a jeden dědeček byl Slovák a druhý Maďar. Ve svých začátcích si prošla lecčíms. Vystudovala gymnázium v Komárně, chodila na piáno, hrála ochotnicky divadlo, učila se zpěvu, rok pracovala jako úřednice ve Škodových závodech v Komárně, vyučovala na učňovské škole ekonomiku a politickou výchovu, chodila na bratislavské konzervatoři do divadelního kursu. V žilinském divadle Petra Jilemnického vystupovala 5 sezón v mnohých činoherních rolích a v roce 1965 byla na základě konkurzu přijata do pražského divadla Rokoko. Bylo jí 34 let a pomalu si začala budovat svůj šansonový repertoár.

Uspěla na západě a její vystoupení tam byla častější než doma. Kromě koncertů a televizních vystoupení v obou německých státech zpívala například v Argentině, Francii, Kanadě, na Kubě nebo ve Švýcarsku. Pokračovala ve střídmém koncertování, na její recitály bylo stále beznadějně vyprodáno. Nekorunovanou královnu českého šansonu zahraniční kritici nazývali Velkou dámou šansonu, Piaf z Prahy nebo také Šansoniérkou se slovanskou duší. Hana Hegerová se odvážila i do Mekky francouzského šansonu, do pařížské Olympie, zpívala tam francouzsky a obstála víc než čestně. Česká šansoniérka Hana Hegerová měla temně barevný a mnoha proměn schopný hlas.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.