Hejtman bude jednat s premiérem kvůli povodním

29. červen 2009

Meteorologové varují před dalšími možnými přívalovými srážkami v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Bouřky, které postupují přes okres Nový Jičín ale slábnou a je tedy poměrně výrazná naděje, že k dalšímu rozvodňování v zasažené oblasti nedojde.

Hladiny toků se po včerejších vydatnějších srážkách v noci začaly opět uklidňovat. Na Stonávce v Těrlicku a na Lučině v Bludovicích nad ránem platil první povodňový stupeň, stejně tak i na Odře v Ostravě-Svinově a v Bohumíně. Druhý stupeň povodňové aktivity byl pak na řece Opavě v Opavě. I tam ale hladina klesá.

Kvůli záplavám se ráno sejde Ústřední povodňová komise. Jednání svolal ministr životního prostředí Ladislav Miko po konzultaci s premiérem Janem Fischerem a členy vlády. Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas bude jednat s premiérem a v České televizi naznačil o čem.

"Budu mu navrhovat i použití některých mimorozpočtových zdrojů na úhradu těchto škod s tím, že také technickou pomoc budeme upřesňovat. Jsem přesvědčen, že situaci nakonec zvládneme," řekl Palas.

Na Novojičínsku už z rozhodnutí statika padlo k zemi sedm rodinných domů, které poničily středeční záplavy. Těžká technika zbourala nejvíce nemovitostí v Jeseníku nad Odrou, kde také povodeň napáchala největší škody. Další desítky demolic se posuzují.


Důležité kontakty a jak pomoci postiženým obcím

Humanitární organizace ADRA nabírá dobrovolníky na pomoc Moravskoslezskému kraji zasaženému povodní, už zřídila možnost zasílat třicetikorunové dárcovské zprávy z mobilních telefonů. Na číslo 8 7777 je můžete posílat ve tvaru DMS-mezera-ADRA. Také můžete zaslat příspěvek na konto určené obětem živelných katastrof 99619961/0300, variabilní symbol 211.Humanitární organizace Člověk v tísni poskytne postiženým oblastem 500 tisíc korun a 200 zařízení pro vysoušení mokrých zdí. Vyhlásila veřejnou sbírku nazvanou Povodně 2009 a zřídila dárcovské konto s číslem 72 02 72 02/0300. Člověku v tísni můžete poslat peníze zprávou ve formě DMS-mezera-POVODNE09.Hasičský záchranný sbor zřídil pro občany mimořádnou krizovou linku s číslem 950 730 730. Hasiči vypracovali seznamy osob, které evakuovali z obcí na Novojičínsku, a z nemocnic postupně získávají seznamy ošetřovaných lidí.Aktuální stav na železnici lze zjistit na telefonu 840 112 113.

autoři: oka , tif
Spustit audio