Historicky první živý stream má za sebou Divadlo Pluto

12. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plzeňské Divadlo Pluto streamovalo své představení

Také plzeňské kabaretní Divadlo Pluto se v době restrikcí chce přiblížit k divákům. V neděli večer poprvé hrálo pro diváky na dálku přes internet.

Už několik měsíců jsou zavřená divadla. Profesionální, amatérské, státní, městské i soukromé scény proto hledají možnosti, jak přežít. Jak zůstat v kontaktu se svými diváky a jak se co nejlépe připravit na chvíli, kdy se zase budou moci otevřít hlediště. Třeba Divadlo J. K. Tyla v Plzni dál zkouší zavedená ale i chystaná představení. Loutkové divadlo Alfa pravidelně vysílá své hry přes internet.

Plzeňské Divadlo Pluto streamovalo své představení

Kontakt s diváky udržuje také plzeňské kabaretní Divadlo Pluto, které v neděli poprvé ve své historii sehrálo představení na dálku neboli live stream. Dvouhodinovku složenou z oblíbených scének sledovali diváci přes internet. „Já tomu říkám pluťácká revue, je to takový sled scének a písniček,“ vysvětlil umělecký šéf divadla Jiří Bláha. Pomocí předtočeného materiálu pozvali „Pluťáci“ během přestávek diváky také do zákulisí.

Diváci mohou divadlo podpořit i finančně

Aby diváci pomohli Plutu v nelehké době přežít, mohou poslat příspěvek na bankovní účet, který je uvedený na webových stránkách nebo facebooku divadla. Tam také stále naleznou celý záznam představení.

Přenos byl náročný z technického hlediska. „V divadle máme přenosový vůz, několik kamer, zvukaře, osvětlovače,“ popsal Bláha. Hercům ale nejvíce chyběl živý kontakt s diváky. „Naživo s diváky je to lepší. Teď ale musíme být všichni zodpovědní, aby už jsme se s covidem konečně poprali a mohli znovu hrát,“ řekla herečka Kamila Kikinčuková.

autoři: Lukáš Milota , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio