Hladina Velkého Boleveckého rybníku se zvedá, kvalita vody je skvělá

19. únor 2024 10:00

Hladina Velkého Boleveckého rybníku v Plzni je asi o půl metru výš, než byla v tuto dobu před rokem. Je tedy velká šance, že se během letošního jara v této oblíbené rekreační nádrži podaří dosáhnout normální hladiny.

Velký bolevecký rybník v Plzni

Velký Bolevecký rybník se v minulosti potýkal s výrazným úbytkem vody. Už přes rok ale město investuje do přepouštění vyčištěné vody z Berounky. Díky tomu, ale i díky počasí se lidově zvaný Bolevák úspěšně plní. Jak je možné najít na tematickém webu, do normálu teď zbývá asi čtvrt metru, loni chybělo 90 centimetrů. „Od září 2022 se načerpalo zhruba 400 tisíc metrů krychlových vody. Mimo jiné díky dešťům se nám doplňují hladiny rybníků v celé bolevecké soustavě,“ říká vedoucí oddělení vodního hospodářství a rybářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

Velký bolevecký rybník v Plzni

Kromě množství stoupla i kvalita vody. Průměrná hodnota průhlednosti se teď pohybuje kolem 3 metrů, jelikož dno se při vyšší hladině tolik nevíří vlnami. Zároveň se zlepšil chemismus a daří se růstu vodních rostlin při dně, jež kvalitu vody výrazně zvedly. „Nyní se ukazuje, že nároky, jež jsme kladli na úpravnu vody z Berounky, aby sem tekla voda opravu čistá, byly zcela relevantní. Prakticky sem nepřitékají například sloučeniny fosforu, které jsou základní živinou pro sinice,“ uvádí hydrobiolog Jindřich Duras.

autoři: Lukáš Milota , abk | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio