Horňácká tkadlena po meči i po přeslici Hana Buchtelová

27. listopad 2021

Kdysi byl v Bílých Karpatech, konkrétně na Horňácku, skoro v každém venkovském domě tkalcovský stav. Stejně tak i u dědečka Hany Buchtelové, Jana Okénky.

Stav pořídil do rodiny jeho otec Tomáš. Koupil ho za vydělané peníze po příjezdu z Ameriky, po první světové válce. Nakonec se stal osudným i paní Haně, která se může pyšnit oceněním Nositelka tradice lidových řemesel.

Naučila tkát i svého manžela i své tři děti a dnes vyrábějí překrásné ručně tkané polštáře, ubrusy, prostírání i krojové součásti. Vypravili jsme se za tajemstvím horňácké činovati se do jejich domku v Malé Vrbce.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.