Hvězdárna v Rokycanech chce obnovit kurzy broušení astronomických zrcadel
![](https://plzen.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/images/03817458.jpeg?itok=Idym9ure)
Hvězdárna v Rokycanech chce obnovit kurzy broušení astronomických zrcadel. Natáčela Monika Zettlová.
Hvězdárna v Rokycanech má nové prostory pro sklad a dílnu. Díky tomu by po několika letech znovu ráda obnovila kurzy broušení astronomických zrcadel a stavby dalekohledů, které tu mají dlouholetou tradici. Nová budova se skladem a dílnou stála téměř dva miliony korun a nahradila objekt staré hvězdárny.
Rokycanská hvězdárna vznikla krátce po druhé světové válce. Původní stará hvězdárna sloužila jako hvězdárna přibližně od roku 1948 do roku 1960. Od té doby byly v prostorách jen sklady a dílna, protože v druhé polovině padesátých let zde vyrostla nová hvězdárna. Stará budova se zbourala a na jejím místě vyrostl nový objekt. Stavba byla dokončena v loňském roce a nyní se v něm pracovníci začínají zabydlovat.
„Máme tu dílnu, protože v rámci provozu hvězdárny občas narazíte na potřebu nějaký díl opravit, který ale bohužel nejde koupit, a tak se nějaká spojka či přechodka musí vyrobit. Konečně se nám také podařilo sestavit a zprovoznit soustruh, který zde byl v kontejneru zakonzervovaný dva roky,“ uvedl ředitel Hvězdárny v Rokycanech a Plzni Karel Halíř.
Dlouhá léta se v rokycanské hvězdárně vedly kurzy pro začínající astronomy, kteří si tu mohli vyrobit vlastní dalekohled. „Rokycanská hvězdárna má velmi dlouhou tradici ve výrobě dalekohledů na amatérské bázi. Začátky toho jsou v 70. a počátkem 80. let, kdy to byla prakticky jediná možnost, jak mohli zájemci o astronomii získat astronomický dalekohled.
Dnes je situace pochopitelně jiná. Po revoluci sem lidé opět začali jezdit a chtěli si zkusit, jak vybrousit zrcadlo a jak si lze vlastníma rukama vytvořit dalekohled,“ vysvětlil Karel Halíř.
Chce to čas i trpělivost
Vyrobit zrcadlo do dalekohledu je podle Karla Halíře časově velice náročná záležitost. „Dostanete špalíček skla o průměru přibližně 15 centimetrů, kovovou formu ve tvaru vypouklého oblouku a sadu smirkových papírů. Potom už zbývá posouvat jen zrcadlo ve třech směrech. Od sebe k sobě, současně kolem toho kroužit a ještě tím zrcadlem rukama pootáčet. Tenhle proces trvá přibližně 14 dní. A když se na jeho konci vše povede, máte základ na hlavní část dalekohledu - primární zrcadlo,“ popsal Halíř.
V rokycanské hvězdárně si svůj amatérský dalekohled vyrobil nejeden začínající astronom. „Tato tradice nakonec přinesla i planetku jménem Rokycany, která krouží někde mezi Marsem a Jupiterem. Věnovala nám ji Lenka Šarounová, která si zde jako mladé děvče vyrobila svůj dalekohled. Po 15 až 20 letech, kdy pracuje v astronomickém ústavu v Ondřejově, objevila několik oběhových planetek a jednu z nich nazvala jménem Rokycany,“ uzavírá Karel Halíř.
První kurzy by se v rokycanské hvězdárně měly otevřít podle zájmu začátkem léta.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vance v Mnichově poučoval Evropu. ‚Měli bychom se ohradit proti peskování,‘ říká Jourová
-
Nesmí se jednat o Ukrajině bez Ukrajiny. Česko takovou situaci o nás bez nás už zažilo, řekl Pavel
-
Většina mladých Balkánců uvažuje o odchodu ze své země. ‚Je to tu jako za komunismu,‘ popisuje místní
-
Piráty povede do sněmovních voleb Hřib. V kampani se chce zaměřit na krizi bydlení i modernizaci státu