I lidová hudba patří do rozhlasového vysílání. Nalaďte si speciál Folklorního notování

9. listopad 2022

Lidová hudba je inspirací pro mnoho hudebníků, zpěváků a kapel. Podstata lidové písně se zrcadlí v mnoha hudebních žánrech. Ve studiích Českého rozhlasu vznikají nahrávky v podobě čistě autentické i vysoké stylizaci lidové písně.

V posledních dvou letech se podařila natočit řada nahrávek – výběr z nich představíme v pořadu, který dostane prostor ve vysílání všech regionálních stanic ve čtvrtek 10. listopadu.

Český rozhlas se díky tomu stává hybatelem ve stále sílícím folklorním hnutí. Především na Moravě a v jihozápadních Čechách probíhá renesance folklorní a lidové tvorby. Na to Český rozhlas reaguje především v pořadech zabývajících se právě lidovou hudbou a folklorní publicistikou.

Čtěte také

Čtvrteční večerní živé vysílání bude završením celodenního setkání folklorních redaktorů z celé republiky. Ostatně toto společné vysílání na lidovou notu jsme si vyzkoušeli již letos na Zelený čtvrtek.

Nové folklorní snímky z celé republiky natočené v Českém rozhlase uslyšíte ve čtvrtek 10. listopadu po 20. hodině. Hlavním benefitem pořadu budou zasvěcené komentáře folklorních redaktorů Českého rozhlasu – Michaely Vondráčkové, Markéty Ševčíkové, Zdeňka Tofla, Jana Kosíka, Marie Hvozdecké či Jana Káčera.

Pořadem provedou a celé folklorní setkání v brněnském studiu Českého rozhlasu budou řídit Jiří Kokmotos a Jaroslav Kneisl. V živém vysílání dostanou prostor také posluchači se svými vzpomínkami, názory a prožitky spojenými s lidovou hudbou a folklorem.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.