I vytahovací plátno najdete vedle rekvizit na scéně poběžovického divadla

10. duben 2024 14:05

Divadelní soubor při Městském kulturním a informačním středisku Poběžovice na Domažlicku letos na podzim oslaví 75 let své nepřetržité činnosti.

Pro své účely si soubor upravil prostory z původní budovy kina. Například je na jevišti vytahovací plátno. „Vzhledem k tomu, že bohužel nedošlo k digitalizaci místních prostor, tak tu a tam se občas ještě využívá na nějaké pamětnické filmy a třeba i na pohádky pro děti. Ale jinak pro nás v podstatě je k ničemu. Takže mi si ho vždycky vytáhneme, abychom měli to jeviště větší,“ říká Věra Táborská principálka poběžovického divadelního souboru.

Poté už může začít soubor zkoušet. Obecně se většina her odehrává v nějakém pokoji. Herci bývají obklopeni věcmi, které najdeme skoro v každé domácnosti. Sebemenší detail dodává atmosféru a herci mají k dispozici leckdy i zajímavé rekvizity. „Jsou tady paravány, které nám imitují zdi. Máme tady jakoby venkovní okno, stůl, židle. Máme poličky, knížky, křesla, stolečky, vázičky,“ dodává.

Se stejnou pečlivostí s jakou je propracována scéna na zkoušku, je tvořena i kronika souboru. Ta už za dobu trvání poběžovického souboru měla několik kronikářů. A nutno říct, že je o ni pečováno s láskou. „Kroniku začal psát pan Jiří Pelikán. To je taková osobnost divadla v Poběžovicích. Začal ji psát někdy v 50. letech. Vzpomíná na počátky souboru, takže máme zaznamenáno v kronice, že činnost souboru je od roku 1949,“ doplňuje Pavlína Vejvančická, která se o kroniku stará od roku 2005.

autor: Anděla Blažková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.