Ilona Ferková: Ještě jedno, Lído!

8. duben je Mezinárodním dnem Romů. I proto jsme do Povídkového čtení na víkend tentokrát vybrali tři drobné povídky romské spisovatelky, rodačky ze západočeských Rokycan, Ilony Ferkové. Jmenují se Dříví, Márnice a Nedělní oběd a vyšly v roce 2018 v povídkové knížce s názvem Ještě jedno, Lído!

Všechny povídky spojuje postava vypravěče příběhů, věčného smolaře Kaštánka, který chodí pravidelně na pivo do jedné rokycanské hospody. A není to prý postava smyšlená, jak se vyjádřila sama autorka.

Ilona Ferková se narodila v roce 1956 v Rokycanech, kde dodnes žije. První prózy začala vydávat po listopadové revoluci. Na svém kontě má několik především povídkových knih. Při psaní se inspiruje příběhy ze svého bezprostředního okolí. Nejinak je tomu i v případě povídek Dříví, Márnice a Nedělní oběd.

V režii Jakuba Doubravy povídky připomínající svojí hravostí pábení Bohumila Hrabala načetla Jana Kubátová. Pořad připravila Martina Toušková. Příjemný poslech.

autoři: Jakub Doubrava , Martina Toušková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.