Ilona Ferková: Ještě jedno, Lído!

6. duben 2020

8. duben je Mezinárodním dnem Romů. I proto jsme do Povídkového čtení na víkend tentokrát vybrali tři drobné povídky romské spisovatelky, rodačky ze západočeských Rokycan, Ilony Ferkové. Jmenují se Dříví, Márnice a Nedělní oběd a vyšly v roce 2018 v povídkové knížce s názvem Ještě jedno, Lído!

Všechny povídky spojuje postava vypravěče příběhů, věčného smolaře Kaštánka, který chodí pravidelně na pivo do jedné rokycanské hospody. A není to prý postava smyšlená, jak se vyjádřila sama autorka.

Ilona Ferková se narodila v roce 1956 v Rokycanech, kde dodnes žije. První prózy začala vydávat po listopadové revoluci. Na svém kontě má několik především povídkových knih. Při psaní se inspiruje příběhy ze svého bezprostředního okolí. Nejinak je tomu i v případě povídek Dříví, Márnice a Nedělní oběd.

V režii Jakuba Doubravy povídky připomínající svojí hravostí pábení Bohumila Hrabala načetla Jana Kubátová. Pořad připravila Martina Toušková. Příjemný poslech.

autoři: Jakub Doubrava , Martina Toušková | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.