Inteligentní kamera chrání památník Díky, Ameriko!

Na odložené tašky nebo podivné chování lidí umí upozornit nová inteligentní kamera v Plzni. V těchto dnech začala hlídat památník Díky, Ameriko! na Americké třídě.

Památník Díky, Ameriko! v Plzni začala hlídat inteligentní kamera se systémem videoanalýzy. Je to kvůli tomu, že v horní části Americké třídy se pohybuje velké množství lidí a památník se často stává terčem vandalů. Nové zařízení má na případné nebezpečí upozornit strážníky městské policie, kteří na speciálním pracovišti záznamy z kamer sledují. My jsme diskutovali, jak po rekonstrukci ochránit památník proti vandalům. Moderní kamery umí obrazovou analýzu, tak jsme ji zkusili osadit a zadat určité parametry, aby nás upozornila na případné nežádoucí jevy,“ uvedl Martin Zrzavecký, radní odpovědný za bezpečnost.

Inteligentní systém upozorní na podezřelé chování

Podle radního pro oblast Smart Cities a podpory podnikání Vlastimila Goly hlídá pomník kamera s rozlišením 4K, na níž byla v uplynulých dnech spuštěna ve zkušebním režimu inteligentní videoanalýza. „Inteligentní videoanalýza je standardní součástí poslední generace kamer i v rozlišení FHD instalovaných v rámci našeho městského kamerového systému. Jedná se o systém, který najde využití při ochraně vybraných objektů, případně při identifikaci mimořádného chování osob. Je schopen identifikovat vstup do předem definované oblasti, překročení definované linie včetně směru, shromažďování osob, odložení předmětu a tak dále. Kritérií pro vyvolání poplachu je možno nastavit velmi mnoho a podrobně je specifikovat. Poplachy jsou automaticky zobrazovány na samostatném monitoru, kterým bylo dovybaveno centrální pracoviště obsluhy městského kamerového systému,“ vysvětlil Vlastimil Gola.

Kamera s vysokým rozlišením dokáže sama vyhodnotit nestandardní chování a spustit poplach nebo upozornit obsluhu kamerového centra

„U té kamery můžeme nastavit perspektivu, aby věděla, jak velké jsou ty objekty,  jsme tedy schopni odlišit zvířata od lidí, osobní auta od nákladních a tak dále,“ vysvětlil pracovník dodavatelské firmy Jan Čáka .Město vytipovalo dalších patnáct míst, kde by se mohly tyto bezpečnostní kamery objevit. „V případě vlakového nádraží s lidmi bez domova, kdy zde polehávají, žebrají a močí, tam by byl systém vhodný. Také jsme se bavili o zabezpečení vnějšího prostoru Fakultní nemocnice Plzeň s jejím ředitelem panem Šimánkem. Takže umělou inteligenci a analýzu v obraze budeme využívat tam, kde budeme přesvědčeni, že tím pomůžeme bezpečnosti,“ vysvětlil Martin Zrzavecký.

autoři: Martina Klímová , Michaela Svobodová | zdroj: Český rozhlas Plzeň