Jak úspěšně vypěstovat stromkový angrešt?

24. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Angrešt

Stromkový angrešt patří ke stálicím českých zahrádek a díky nově vyšlechtěným odrůdám, odolným proti padlí, se stále pěstuje, ať už jako keř nebo stromek. Do menších zahrad je vhodnější stromek, přece jen zabere méně místa a také se pohodlněji očesává.

Angrešt snese i polostín, ale nejlépe se mu bude dařit na slunném místě. Pro stromkový angrešt je důležitá opora – kůl nebo tenká trubka, kterou umisťujeme nejlépe na východní stranu. Uvazujeme nad roubem, pod roubem a uprostřed kmínku, aby se nevytvořilo tzv. „bříško“ – obloukovité vyhnutí. Úvazek by měl být osmičkový a není na škodu obalit místa úvazu na kůlu nebo trubce nějakým měkkým materiálem, dobře poslouží například tubex, což je pěnový izolační materiál.

Střih a hnojení

Před výsadbou zakrátíme kořínky, které byly poraněné při dobývání stromku ve školce, řez by měl být čistý, bílý. Stejně tak zakracujeme větvičky v korunce na 3 až 5 pupenů a tak, aby na konci větvičky byl pupen venkovní.

Nové keře rybízu a angreštu vysazujeme nejlépe na podzim

Hnojíme postupně, a pokud chceme vyhnojit i výsadbovou jámu, musíme ji vyrýt hlouběji, použít uleželý hnůj a ten zakrýt ještě nejméně 20 centimetry zeminy, aby nespálil kořínky. Je dobré udržovat pěkně okopané rabátko bez trávy a plevelů, které zbytečně odčerpávají živiny.

Angrešt v kuchyni

Angrešt je nejlépe jíst čerstvý, kdy obsahuje nejvíce vitamínů. Svou výraznou chutí ale dobře poslouží také v bublaninách. Do kompotu by se měly použít nepřezrálé pevné plody a z angreštu uvaříme i dobrou marmeládu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová